Szorgos mint a méhei
Mikor azon gondolkoztam, hogy kivel lehetne elbeszélgetni, anyukám javasolta családunk egy nagyon jó barátját, Hevesi Laci bácsit. Szüleim a méhészkedésen keresztül ismerkedtek meg vele. Egy nagyon széles érdeklődésű emberről van szó, de én most arra a dologra fókuszáltam rá, ami összehozott minket vele.
Szia, Laci bácsi!
Szerbusz, Lilikém!
Mikor és hogyan kezdtél el méhészkedni?
40 éve, amikor idejöttünk lakni 1966-ban. A szomszédban lakott Tivadar bácsi, de nem mentem én oda a méheihez. Aztán Kiss Jancsikának az apukája, akit te is ismersz, az én édesapámmal volt jóban, és megkérdezte, hogy nem lehetne-e ide bejönni egy pár kaptárral. Megnézték a helyet, és már hozták is ki a méheket. Nem volt ott sok család, de mikor lett egy rajuk, azt mondták, hogy az enyém lehet. Mondtam én, hogy „Nem kell nekem”, de mindig ott voltam, és végül csak az enyém lett. Aztán kezdett szaporodni. Akkor éppen egy, aztán három, majd öt és így tovább. Abba se lehetett hagyni. 1973-ban lett az első család, és nekem az óta van.
Ki volt az, aki segített a méhészetben?
Kiss Jani bácsitól, Mészáros Jani bácsitól és Tivadar bácsitól sokat tanultam. Segítettem ott náluk pörgetni elsőbb, aztán én magam uramat szolgáltam. Aztán vannak méhészeti könyvek is, némelyik vagy 100 éves is.
Most mennyi család van?
Nem sok, 10-12 család. Nem bírom már annyira, de régen volt 30-40 is.
Támadtak már meg a méhek?
Bizony volt már olyan is. Egyszer rosszul volt felrakva a kalap és megszurkált több száz. Jó nagy tokám lett, de persze semmi egyéb bajom nem volt.
Hányszor kell egy évben pörgetni?
Az az időjárástól is függ, és hogy hogy tudnak a méhek hordani. Én nem etetek és pörgetek, hanem csak virágnektárt pörgetek.
Milyen pörgetőd van?
Először kétkeretes pörgető volt, aztán most már 4. Nem olyan elektromos, mint nektek, nekem ennyi családhoz elég ez bőven.
Hányfélét lehet egy évben pörgetni?
Most nyáron kétszer pörgettem, de ez változó. Repcemézet tudok pörgetni. Akácmézet ritkábban. Napraforgót minden évben. Egyik évben volt vagy 200-220 kg mézharmatmézem, ami gyakorlatilag nyárfarügy és tölgyfarügy. Sötétbarna színű méz és nagyon különleges íze van. Eladtam belőle egy hordóval, de azt még a mai napig is sajnálom. A többit úgy apránként megeszegettem magam.
Milyen problémák merülhetnek fel?
Járványok, betegségek akármikor jöhetnek, de legtöbb ellen már lehet védekezni. De olyan is van, ami ellen nem lehet. Egyszer például hideg tél volt, itt közel voltak a kaptárok az ereszhez, és a macskák végigfutottak rajtuk. Felkopogtatták a méheket és 5 család meg is halt. Volt olyan is, aki megkopogtatta, hogy van-e benne méhecske. Aki nem ért hozzá, az nem is tudja, hogy mit okozhat ezzel.
Szoktál vándorolni?
Nem vándoroltam én soha. Én csak itthon így a magam módján csinálom. Tudjátok itt volt ez a kert, nem túl nagy, de megtette, és én állatokat is tartottam. Elvegetálgattam én itt.
Szoktál nekik vetni legelőt?
Igen, régebben ültettem nekik mustárt, facéliát, koriandert. Elsőbb vetettem én, egy hektárnyit, de aztán Kiss Feri idepakolt 200 méterrel arrébb, és azt mondta, hogy 1 kg-ot hordanak róla naponta. Az enyém nem mutatta azt, mondjuk akkor nem is volt mérlegem. Aztán a tanyatulajdonos mondta, hogy minden este etette őket. Szóval az a méz nem is volt így olyan értékes.
Melyik méz a legegészségesebb, ha mondhatunk ilyet?
Nagyáltalánosságban a vegyes méz a legtáplálóbb. Valaki csak az akácmézet akarja, de az vegyesben rét minden virágáról hordanak, ezért sokkal több jótékony hatása van.
Mit gondolsz a boltban kapható akácmézről?
Sajnos az valami egészen más dolog… Az 1950-es évek elején vagonszámra vitték ki Kínába Magyarországról az akácfamagot, most pedig hozzák és árulják az akácmézet, és mégsem olyan az íze, mert más klímában nőttek fel a fák. A világon sehol nincs ilyen minőségű, ilyen ízű méz, mint ami itt a Kárpát-medencében lévő virágokból adódik. Mind az akácméz, mind a virágméz.
Szereted ezt csinálni?
Bizony. Aztán meg a méhészetet abbahagyni nem szabad, mert azokat az enzimeket, semmiből nem kapom meg, amit a mézből, nem beszélve arról, hogy a méhméreg az arannyal egyenértékű grammonként. Az egészségre olyan hatással van a méz, a propolisz és maga a csíp is, hogy szinte „megfiatalítja” az embert. Ezért tudom javasolni mindenkinek, hogy fogyasszanak mézet.
Köszönöm szépen, Laci bácsi!
Én köszönöm a beszélgetést!
Török Lili
|