Aki tudja, csinálja, és tanítja is
Interjúmat édesanyámmal, Dr. Zsurzsáné Kovács Katalinnal, a Németh László Gimnázium, Általános Iskola testnevelőjével készítettem és főként az egészséges életmóddal kapcsolatos kérdéseimet tettem fel neki, illetve, hogy hogyan igyekszik formában tartani magát.
- Szia, köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést, rögtön bele is kezdenék, testnevelő tanárként nem meglepetés, hogy az egészséges életmódra igyekszel nevelni minden embert magad körül, akit csak lehetséges, mind a diákokat, mind a családtagjaidat, mikor jött az elhatározás, hogy ezzel szeretnél foglalkozni?
- Igazán szívesen vállaltam, nos, nagyon fiatal koromtól szerves részét képezte az életemnek a sport, 10 évesen már versenyszerűen asztaliteniszeztem, kosárlabdáztam és úsztam, a kosárlabdát egészen a főiskoláig folytattam is, ám akkor egy súlyos térdsérülés sajnos meggátolt abban, hogy a továbbiakban élvonalszinten folytassam a játékot. A testnevelői pálya bizonyos szinten várható döntés volt a részemről, a gimiben érdeklődtem a természettudományok iránt, de a mozgás, a sport volt az, ami igazán közel állt hozzám. A Tanárképző Főiskola elvégzése után az volt a célom, hogy minél több embert vegyek rá a testmozgásra, az egészséges életmódra.
- Ez azért vélhetően az okostelefonok világában nem lehet mindig egyszerű, jól gondolom?
- Valóban, azonban én úgy hiszem, és ezt a tapasztalataim is igazolják, hogy minden egyes ember számára létezik egy olyan mozgásforma, amit szívesen csinálna, vagy ami során a barátaival, társaival közösen jól szórakoznának, nevetnének, mert végső soron ez is rendkívül fontos, hogy a sport szórakoztató legyen.
- Az egészségnek szerves része a megfelelő táplálkozás is, te, személy szerint mire igyekszel odafigyelni, követsz-e bármiféle diétát és ha igen, milyet?
- Természetesen odafigyelek arra, hogy mit viszek be a szervezetembe, de szerencsére olyan alkatom van, hogy különösebb étrend-szabályozásra nincs szükség. Próbálok minél kevesebb rossz szénhidrátot bevinni, és hasznos fehérjékkel segíteni az izmok építését, de fontosnak tartom, hogy a szénhidrát-, fehérje- és zsírfogyasztás megfelelő arányban történjen, mert a testnek mindegyik építőelemre szükség van a megfelelő működéshez, elég, ha csak a zsírban oldódó vitaminokra gondolunk. A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is nagyon fontos, hiszen a bennük lévő rostok és nyomelemek is nagyon hasznosak.
- Említetted, hogy a fehérjék az izomépítéshez fontosak, illetve még az interjú elején meséltél a sajnálatos térdsérülésedről, ezek után felmerülhet az olvasókban a kérdés, hogy mivel tartod formában magad?
- Itthon is szoktam a saját kis szőnyegemen tornázni, de hetente kétszer aerobic órákat is tartok, ami számomra is alapos átmozgatást jelent, hiszen együtt csinálom a gyakorlatokat a többiekkel, de alkalmanként kocogni is eljárok.
- Interjúnk végén arra szeretnélek még megkérni, hogy adj tanácsot azoknak, akik szeretnének sportolni, ám nem tudják, hogy mit, és nem is elég elszántak?
Azt javaslom, hogy az interneten kezdjenek el keresgélni, ha a közvetlen környezetükben nem is találnak olyasmit, amit szívesen csinálnának, vagy próbálják ki magukat többféle mozgásformában, hátha mégis olyasmibe szeretnek bele, ami eredetileg nem tűnt szimpatikusnak. Az elszántság hiányára pedig azt tudom mondani, hogy érdemes tudatosítani, hogy a testmozgás, és általánosan az egészséges életvitel jobb kedvet, jobb egészséget, jobb szellemi teljesítményt és akár új baráti kapcsolatokat is hozhat.
- Köszönöm szépen, hogy időt szakítottál a kérdéseimre.
Zsurzsa Zsolt 12.a
|