Foucault-inga Vásárhelyen
Patkós Anna 2011.05.31. 18:26
„És mégis mozog a Föld…” Mozgásba lendült a Foucault-inga a Németh László Gimnázium aulájában 2011. május 28-án
A Foucault-inga a Föld forgását szemléltető kísérleti eszköz. Tulajdonképpen egy hosszú (esetünkben 11 és fél méter) huzal végére erősített súly, amelynek súrlódását a lehető legkisebbre csökkentik. Az eszközt a XIX. század közepén Léon Foucault francia fizikus találta fel. A kísérlet lényege, hogy a mozgásba hozott inga lengési síkja lassan elfordul, ami valójában nem így van, a Föld fordul ez az inga alatt.
A hódmezővásárhelyi Foucault-inga ötlete egy orvos, dr. Bónis Béla fejéből pattant ki. A szombati bemutatón elmondta, hogy sokan segítették, hogy megvalósuljon a kísérlet. A lényeg, a Föld forgása pedig Hegyi Lorándnak köszönhetően vált jól láthatóvá és megőrizhetővé, a lengő inga fekete festékcsíkot húzott egy fehér kartonlapon, és az idő múlásával az elfordulás mértéke kirajzolódott.
A bemutatón dr. Korsós Ágnes címzetes főjegyző köszöntötte a megjelenteket. Felidézte, hogy a 80-as évek közepén voltak, akik feleslegesnek tartották, hogy egy második gimnázium is legyen Vásárhelyen, de mint mondta, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola elért eredményei bizonyították létjogosultságát. Megjegyezte, hogy mivel egy működő Foucault-inga ritkaságnak számít, sok látogatót vonzhat az intézménybe.
Az ingát egy gyertya segítségével dr. Bónis Béla és az iskola névadójának lánya, Dörnyeiné dr. Németh Judit fizikus, akadémikus hozta mozgásba. Amíg az eszköz „dolgozott”, dr. Molnár Miklós egyetemi docens és dr. Csörgő Tamás a KFKI fizikusa mesélt a 2010-es fizikai Nobel-díjról.
Patkós Anna képriportja
![](//mediamania.gportal.hu/portal/mediamania/image/gallery/1306858389_67.jpg)
![](//mediamania.gportal.hu/portal/mediamania/image/gallery/1306858355_84.jpg)
|