1996. május 24-e óta Földeákon hagyománnyá vált a három napos Pünkösdi ünnep. Azóta minden évben pünkösdkor különböző programok várják a földeáki lakosokat és az ide látogató vendégeket. Mivel én is Földeákon élek, így én is részese vagyok ennek a nagyszerű ünnepnek.
Ebben az évben is 2010. május 22 – 24-ig színes programokkal várják a szervezők a község apraját-nagyját. Még a programot nem írták ki, de az elmúlt évekhez hasonlóan szokott lezajlani.
A falunap május 22-én szombaton, reggeli zenés ébresztővel kezdődik, melyet a földeáki fúvósok adnak elő. Fúvósok között én is részt veszek, mivel klarinétozok. Teherautón utazva a falu főterén és a nagyobb utcákon megállunk és különböző indulókat adunk elő. Az utcán lévő emberek tapsolnak, édességgel, süteménnyel és üdítővel kínálnak meg minket.
A zenés ébresztést a zászlófelvonás és koszorúzás követi. Majd a Művelődési Házban kiállításokat nézhetünk meg, kézműves foglalkozás várja a gyerekeket. Minden évben elszármazotti találkozót is szerveznek.
A legnagyobb és a legszebb program a Rózsalakodalom. Erről szeretnék egy kis történetet írni:
A Rózsalakodalom kezdeményezője Oltványi Pál volt. A hagyományok és népszokások fennmaradására törekedett. 1871-ben Szegedre költözött és 1000 forintot adományozott a földeáki Rózsaünnep céljára. Ennek kamatából minden évben június 29-én Péter és Pál apostolok ünnepén 20 - 20 korona erénydíjban kell részesíteni két derék ifjút és hajadont. A kamatból kellett beszerezni a legények kalapja mellé a bokrétát, és a Rózsamenyasszony fejére a koszorút. A megmaradt pénzből a zenészeket fizették ki. Az alapítvány úgy rendelkezett, hogy az erénydíjas fiatalok legalább 18 évesek legyenek, szorgalmasan iskolába járók, őszinték, jámborok, feddhetetlen magaviseletűek, és Isten házának rendszeres látogatói. A lányoknak még hajadonnak kellett lenniük és cselédsorból kellett származniuk, a legényeknek szorgalmasnak és dolgos munkásokból és kaszásokból kellett származniuk. A jelölést egy hét tagból álló bizottság végezte, melynek tagjai a helybéli lelkész, a község bírája, a kántortanító, a templomgondnok és a három Mária-anya voltak. A jutalombírák a Rózsaünnepet megelőző vasárnap gyűltek össze a fiúiskolában megbeszélésre. Itt történt meg a kijelölés a legényekre és a leányokra. A kiválasztott fiatalokat a templom gondnoka értesítette. Ezek után a készülődés kezdetét vette. A lányoknak elkészítették a rózsakoszorút és a fehér menyasszonyi ruhát, a legényeknek a rózsabokrétát. A Rózsapárokat felkészítették a szertartásra. A Rózsamenyasszonyoknak a zárda főnöknője, a Rózsavőlegényeknek a plébános adta a felkészítést. Ünnep délutánján volt a felvonulás, a lányok szép fehér ruhában, fejükön a rózsakoszorúval, a legények pedig sötét ruhában voltak a rózsabokréta kitűzővel. A két párt a Mária-anyák, a vőfély, a koszorúspárok, a megyei vendégek és a község lakossága kísérte el a templomba, ahol a pap beszédet mondott nekik, és megáldotta őket.
A Mária-anyák köztiszteletben álló idősebb vallásos asszonyok, akik a szertartás ideje alatt a Rózsapárok mellett álltak, mintegy oltalmazást, védelmet szimbolizálva. Feladatuk volt még a templom feldíszítése, és a fiatalok fogadása a templom bejáratánál.
A lakodalom lebonyolításában nagy szerepe volt a vőfélynek is. A Rózsapárokat és kísérőiket borral és kaláccsal kezében irányította.
A Rózsalakodalom egész napos hangulatáról a rezesbanda gondoskodott. Az ő muzsikájukra gyülekezett a falu apraja-nagyja, vonultak a templom elé, majd az esti mulatságon is ők húzták a talpalávalót. A zenekarban furulya, klarinét, trombita, kürt, dobok vettek részt.
A szertartás után a kitüntetett fiatalokat a piactérre kísérték, ahol kötéllel elkerített tánctér volt kijelölve, itt már a rezesbanda várta a lakodalmi népet. A rezesbandát ekkor már kiegészítették a vonósok is. A táncot a templomgondnok az első Mária-anyával nyitotta meg. Ezután az egész falu apraja és nagyja táncba kezdett, amit addig tartott, míg fel nem jöttek a csillagok. A földeáki Rózsalakodalom a falu környékén híres és kedvelt ünnepnek számított.
A hagyomány visszatérését 1995-ben kezdeményezték, és 1996 óta minden évben megismétlik, a fenti leírtakat követve.
További műsorok a falu templomát körülvevő parkban felállított színpadon folytatódik. Néptánc gála, Megasztárosok, koncertek stb. Majd este 2200 órakor tűzijáték és utána utcabál.
Másnap vasárnap horgászverseny, tekeverseny, focikupa. Műsorok a szabadtéri színpadon. Este koncert. Nyáresti térzene és Pünkösdi bál zárja a második napot.
A harmadik napon egész napos lovasverseny, amely sajnos ebben az évben elmarad, mivel Mindszenten lovas találkozó lesz. Így most nem tudom mi lesz a harmadik napon.
Ajánlom mindenkinek, jöjjön el Földeákra és érezze jól magát itt nálunk ezen a három napon.
Kirakodóvásár, kemencében sült lángos, kürtöskalács, lufi stb. várja még az ide látogatókat.