Az elmúlt év végét Londonban töltöttem, ahova nővérem hívott meg. A nővérem Czavalinga Dóra tanulmányait kint folytatja Angliában. Úgy gondolom, hogy ez a lehetőség sok mindenkit érdekel, így néhány dolgot megkérdeztem tőle.
Riporter: Hello, hogy s mint vagy?
Czavalinga Dóra: Szia. Köszönöm kérdésed nagyon jól vagyok, csak elég rossz idő van Angliában.
R: Ha már így itt Angliánál vagyunk szeretnék egy pár kérdést feltenni neked. Sokakat érdekel, hogy hogyan is sikerült kijutnod Angliába.
Cz. D.: Az egyetemen hallottam erről a lehetőségről, ahová tulajdonképpenmég most is járok. Ott mondták, hogy van egy ERASMUS program, ahová lehet jelentkezni és ha sikerül elnyered a pályázatot akkorki lehet jutni egy fél évre külföldi egyetemekre. Én Angliát és Finnországot pályáztam meg és mint látod végül is az angliai egyetem sikerült. Így utólag már nagyon örülök neki. A pályázatnak tartalmaznia kell hogy miért szeretnél kimenni, milyen a tanulmányi eredményed. Egy elbeszélgetésen is részt kell venned, ahol a választott ország nyelvén kérdezgetnek és ha mind a két helyen megfeleltél akkor már indulhatsz is.
R: Hogy érted azt hogy végül is még oda jársz?Akkor te most két helyen is tanulsz?
Cz.D.: Igen,a Szegedi Tudományegyetem harmadéves környezetszakos tanulója vagyok. Így a vizsgáimat Magyarországon teszem le, itt csak különböző órákat veszek fel és ezekből a tantárgyakból csak írásbeli beszámolót kell írnom.
R:Akkor talán nem is annyira nehéz, gondolom így ez az egyetem.
Cz.D.:Ez így nem teljesen igaz, mert azért nekünk is kell dolgozatokat írni,órákra járniés hát azért a nyelvi nehézségekkel is meg kell küzdenünk. De az kétségtelen hogy könnyebb most itt az egyetem, mint otthon.
R: De gondolom otthon beindul majd az élet, hisz mindenből le kell vizsgázni és az sem lesz majd könnyű.
Cz. D.: Igen ez igaz,de már azért várom hogy végre újra otthon lehessek.
R: Elhiszem. Mikor is mentél ki Angliába?
Cz.D.:Szeptember 23-án
R: Valaki elkísért vagy egyedül repültél ki?
Cz.D.:A csoporttársaimmal együtt mentem át Angliába.
R: Együtt vagytok azóta is? Hol laktok albérletben vagy kollégiumban?
Cz.D.: Albérletben,mert a kollégium sokkal drágább lett volna. Négyen lakunk egy kis lakásban.
R: Pontosan Anglia melyik részén vagy?
Cz.D.: Portsmouthban élek ez Anglia Déli részén található,nem messze Londontól. Az albérletünk a tengerpart mellett van, csodálatosan szép hely.
R: Gondolom így télen nem tudtok fürödni a tengerben. Nem sajnálod?
Cz.D.:De igen, bár szeptemberben egyszer bemerészkedtünk, de nagyon hideg volt a víz. De azért nagyon sokat sétálunk a tengerparton, a napfelkelték pedig gyönyörűek. KülönbenAnglia esős és hideg ország, de most még az országhoz képest is nagyon hideg van. Anglia északi területein -10 fok is előfordulhat. Délen nincs akkora hideg, de például tegnap akkora hó esett, ami 25 éve nem fordult elő Portsmouthba. Még az iskolánk is bezárt, mert annyira csúszósak az utak, hogy balesett veszélyes a közlekedés. Itt nincsenek felkészülve az ilyen időjárásra.
R: Nem lehet így könnyű iskolába járni meg bevásárolni.
Cz.D.: Igen ha Portsmouthba leesik egy kis hó megáll az élet, de most szerencsére nem is kell, mert szünet van.
R: Teljesen igazad van, amúgy milyen kint az iskolai élet, mármint amikor jársz?
Cz.D.:Nem sokbankülönbözik az otthoniaktól. Én nekem most csak egy pár tantárgyat kellett felvenni, például Meteorológiát és Környezettant. Járunk előadásokra és természetesen gyakorlati oktatásokra is. Ezenkívül angol óránk is van.
R: Terepgyakorlaton voltál-e, mert az nagyon érdekes lehetett?
Cz.D.: Igen például meteorológiából a tengerparton szelet, hőmérsékletet és csapadékot kellett mérnünk. Ez nagyon érdekes volt, mert más csere diákokkal voltam együtt.
R: Akkor nem volt egyszerű egymást megértenetek.
Cz.D.: Annyira, azértnem volt nehéz, mert akikkel együtt voltam azok is az ERASMUS programmal jöttek ki egy lengyel és egy szlovák lánnyal. Mindannyian valamilyen szinten beszéltünk angolul és így megértettük egymást, jó móka volt.
R: Anyagiakban mit jelent ez mennyibe kerül neked ez a félév?
CzD: Elméletben semmibe, hisz a program keretén belül kapunk pénzt a megélhetésre, tandíjat pedig nem kell fizetnünk. De hát tudod ez azért nem elég, de nagyon nagy segítség, hogy egy külföldi egyetemen is kipróbálhatjuk magunkat, hogy mire vagyunk képesek.
R: Na hagyjuk az iskolát, inkább beszéljünk egy kicsit az angolokról.
Cz.D.:Csak ezt ne.
R: Hallom nem nagyon jön be neked az Angliai élet.
Cz.D.: Így igaz, bár nagyon örülök, hogy kint vagyok, de nagyon különböző Anglia Magyarországhoz képest, még talán Európához is.
R: Ez miben nyilvánul meg?
Cz.D.: Az Angol ételek nagyon rosszak, szinte nem is lehet alapanyagokat vásárolni minden étel félkész és műanyag ízű. Meg az angoloknak a mentalitásuk is teljesen más. Nem olyan közvetlenek, nehéz velük barátságot kötni. De egyben Anglia gyönyörű ország.
R: Mit tudsz csinálni Angliába a szabadidődben?
Cz.D.: Sportolok és kirándulok. Van egy edzőterem Portsmouthban, oda szoktam lejárni tornázni. Ennek a lehetőségnek nagyon örültem, mert én itthon is versenyszerűen fitneszeztem és így ezt itt tovább tudtam folytatni nem kellett abba hagynom. És már a környező nevezetességeket is megnéztük, sőt Londont is sikerült már felfedezni. Ez egy különleges szép város. A karácsonyi kivilágításaival olyan volt, mint egy kis ékszer. Megnéztük London nevezetességeit. Nekem legjobbanLondon Eye és Buckingham palota tetszett. De voltunk a British múzeumban is.
R: Na és mikor fogsz hazajönni?
Cz.D.: kb. 3 és fél hét múlva, január végén.
R:Akkor már nem soká itthon is leszel.
Cz.D.: Már nagyon várom.
R: Nagyon örülök hogy meghallgattad a kérdéseimet remélem a vizsgáid jól sikerülnek majd. Viszlát!
Cz.D.: Nagyon szívesen. Remélem is hogy jól sikerülnek és mindenkinek ajánlom, hogy éljen ezzel a lehetőséggel és minél többen jelentkezzenek az Erasmus programba. Goodbye.