AMERIKAI HISTÓRIA X
"Az én Mein Kampfom" - ezzel a dolgozattal sokkolja tanárait Danny Vinyard, aki egyébként kiváló tanuló. Talán ez az iromány adta a végső lökést, hogy bálványozott bátyja, Derek, aki apjuk meggyilkolása óta csak a gyűlölet filozófiája és gyakorlata szerint él, egy hihetetlenül kegyetlen faji gyilkosságot kövessen el, amely "példaértékű" lesz a neonáci, skinhead bandák és a hatóságok előtt is.
Rendezte: Tony Kaye Írta: David McKenna Producer: John Morrissey Társ-producerek: Jon Hess, David McKenna Társ-executive producerek: Michael Deluca, Brian Written Executive producerek: Lawrence Truman, Steve Tisch, Bill Carraro, Kearie Peak Vágó: Gerard B. Greenberg, Alan Heim, Edward Norton Zene: Anne Dudley Jelmez: Doug Hall
Műfaj:dráma
Díjak:
Oscar Díj (Academy Awards, USA) - Legjobb színész jelölés, Edward Norton Saturn Díj (Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA) - Legjobb színész jelölés, Edward Norton CFCA Díj (Chicago Film Critics Association Awards) - Legjobb színész jelölés, Edward Norton Chlotrudis Díj (Chlotrudis Awards) - Legjobb színész jelölés, Edward Norton Golden Reel Díj (Motion Picture Sound Editors, USA) - Legjobb hang vágás-zene, Richard Ford (zenevágó) OFCS Díj (Online Film Critics Society Awards) - Legjobb színész jelölés, Edward Norton PFS Award (Political Film Society, USA) - Béke jelölés Golden Satellite Díj (Satellite Awards) - LEGJOBB SZÍNÉSZI/FŐSZEREPLŐI ALAKÍTÁS - dráma kategória, Edward Norton - Legjobb forgatókönyv jelölés, David McKenna - Legjobb színésznői/mellékszereplői alakítás jelölés -dráma kategória, Beverly D'Angelo SEFCA Díj (Southeastern Film Critics Association Awards) - LEGJOBB SZÍNÉSZ, Edward Norton (ugyanitt a Pókerarcok-ért is megkapta a Legjobb színésznek járó díjat) Young Artist Díj (Young Artist Awards) - Legjobb fiatal színész/mellékszereplői jelölés, Edward Furlong
"Az én Mein Kampfom" - ezzel a dolgozattal sokkolja tanárait Danny Vinyard, aki egyébként kiváló tanuló. Talán ez az iromány adta a végső lökést, hogy bálványozott bátyja, Derek, aki apjuk meggyilkolása óta csak a gyűlölet filozófiája és gyakorlata szerint él, egy hihetetlenül kegyetlen faji gyilkosságot kövessen el, amely "példaértékű" lesz a neonáci, skinhead bandák és a hatóságok előtt is. A rács mögött Derek fokozatosan ráébred az erőszak kétarcúságára. Felismeri az örök igazságot: a gyűlölet mindig visszaszáll arra, akitől ered.
Három év múlva a bajba jutott fiú visszatérésére vár környezete: a skinheadek hős vezérüket, anyja családfőnek számító gyermekét, Danny szeretett testvérét akarja visszakapni. Még magán hordva a "börtönszagot", Dereknek nem sok ideje marad, hogy élvezze a szabadságot, múltjától szégyenkezve és iszonyodva versenyt fut az idővel, hogy megmentse öccsét és az egyre inkább az erőszak kietlen világába sodródó családját...
A nagyon kemény és felkavaró film főszereplőjét - a szerep kedvéért fizikailag is teljesen átalakult - Edward Nortont 1999-ben Oscar díjra jelölték döbbenetes erejű alakításáért. A film viharos sikert aratott a hazai mozikban is.
A kamera kezelése szemléletes, fokozza a nézői hatást, pl.:(amikor Derek megöli anégert aki megpróbálja a kocsiját ellopni akkor lassítást alkalmaznak, hogy fokozzák a nézők izgalmát.) Emellett változatos, sok közeli képet alkalmaznak, alulnézetet, felül nézetet, és a sok vágással növelik a film nézése során szint amugy is harapható feszültséget.
Pont ott alkalmaz lassításokat és gyorsításokat a vágó, ahol a film megkívánja. Az akkori eszközökhöz képest remekül megoldották a jelenetek közötti átmeneteket, a nézőnek szinte fel sem tűnik,hogy már folytatódik is a következő esemény, hisz még az előzőből sem eszmélt fel.
Anne Dudley odaillő zenéjével ötvözi a képileg jól megkomponált filmet. A mellékhangok is odaillenek ahova kell, mint például a koponya reccsenése az útpadkán. A zenei válások kiélezik ezt a filmet.
A film a Sin City-hez hasonlóan fekete fehér és színes jelenetekből áll. A múltban történt jeleneteket ábrázolja fekete fehérrel a rendező, ezek általában fontosabb mozzanatok , és e 2 szín kombinálásával is kiemeli az adott esemény fontosságát.
A színes jelenetek a jelenben játszódnak.
|