Fotográfiai nyersanyagok
A felvételi nyersanyagokat, tehát filmeket, több szempontból
csoportosíthatjuk.
- fekete-fehér (monokróm) vagy színes
- negatív vagy fordítós (dia) film
- polaroid
A monokróm filmnél a sötét lesz világos, világos sötét, tehát negatív. A színesnél a színek is felcserélődnek. Ebből a filmből lehet színes és fekete-fehér nagyítást is csinálni. Vannak olyan film, amely a valóságnak megfelelő színeket rögzít, ez a diapozitív. A negatív filmekből is lehet diát csinálni.
A polaroidnál a papíron vannak a képelőhíváshoz szükséges anyagok is.
A filmek fényérzékenységét több skála is méri. Ezek a DIN, az ASA és az ISO. Ezek föl vannak tüntetve a filmek csomagolásain. Az ISO feltünteti mindkét mértékegységgel az érzékenységet, pl.: 100/21° (a 100 az ASA érték, és a 21 a DIN). Átlag körülmények között a 100-as ASA a legcélszerűbb. Nagyobb részletgazdagság elérésére használjunk alacsonyabb ASA-t.
Színek A fekete-fehér fényképen a téma színei szürkeárnyalatok formájában jelenik meg. Ez a film egy védőrétegből, egy fényérzékeny rétegből áll, amiben ezüszsók vannak, és egy fényudvarmentesítő rétegből (ennek a szerepe hogy ne „folyjanak” szét a képpontok) áll. A hagyományos színes negatívfilmen három fényérzékeny réteg van, kék, zöld,és vörös. Az exponáláskor minden réteg csak az érzékenységének megfelelő színű fénythasznosítja. A modernebb színes filmnél már van ezeken kívül egy sárga réteg is. Fényképezéskor többféle szűrőt is használhatunk, ami fekete-fehérnél a színekből keletkező szürkeárnyalatok sötétségét befolyásolja. Minden szűrő abból a színből enged át többet, amilyen színűnek látszik.
Fényforrások Napfény Két összetevőböl áll, a kemény, határozott árnyékot adó fényből, és a légkör által megtört, árnyékot nem adó, lágy fényből. Az előbbit felfoghatjuk főfényként, és a másodikat derítés ként. Izzólámpa Az izzólámpák fényerőssége az elektromos feszültségtől függ. A fényképészeti célokra készült izzókat „túlfeszítik”, így 3200K lesz a színhőmérséklete (tehát fehérebb a fénye). Fénycső Különféle gázok égése adja a fényét, azonban fotográfiailag nem előnyös, mert sávos színképet sugároz. Vaku Másnéven villanófény, ami gyakorlatilag egy rövid idejű felvillanás.
Fotográfiai világítások Főfény A kompozícióban a legerősebb fényhatás. Derítés A derítés célja az árnyékrészletek megvilágítása. A derítőfény mindig szórt, árnyékmentes fényhatás. Kisegítő fények Ezek főleg hangulatkeltő fények. - Díszítőfény: A részletek feltűnően díszített kiemelésére szolgál. - Élfény: A körvonalakat hangsúlyozza. - Háttérvilágítás - Ellenfény: Áttetsz tárgyak kisegítő világítássa.
|