fotómánia : A fényképezés optikai, színtani alapjai |
A fényképezés optikai, színtani alapjai
Az alapszíneket keverve különféle színárnyalatokat kapunk. A Nap fénye 5500 K
a műfény 3200 K, erre oda kell figyelni, mert ha nincs jól be állítva a gépünk, eltérő színeket kapunk. Besárgulhat a kép, vagy ellenkező esetben kék lesz.
Az üvegprizmával követhető el a legegyszerűbben a fénytörés.
A fényképezők lencséi általában üvegből vannak, de lehetnek műanyagból, nem árt vásárlásnál meg nézni, nem ilyen-e, mert az gagyi, nem éri megvenni. A lencsék felülete szerint két csoport van:
- gyűjtő lencse (Egy pontba vagyis a fókuszpontba érkezik be a fénysugár) Egyik felülete domború gömbfelület, másik felülete alapján lehet: kétszer domború és sík- domború, valamint homorú - domború.
– szóró lencse (A fókuszpont és a lencse fénytani középpontjának távolsága a fókusztávolság.) Egyik felülete homorú gömbfelület, másik felülete alapján lehet a, kétszer homorú, b.sík- homorú, c.domború- homorú. A Grasmann által bevezetett színek a színtan 3 fő csoportjába különíthetők el.
– Színezet – Telítettség –Világosság. Az első színháromszöget Tobias Mayer készítette el. A színháromszög legfontosabb tulajdonságai: -a háromszög oldalai mentén tiszta, telített színek foglalnak helyet – a kékes zöld csúcspontok, valamint a zöldes a vörös csúcspontok közötti vonalakon a tiszta sprektumszínek helyezkednek el.
A színkeverés két módszere lehetséges , az additívás és a szubtraktív színkeverés.
A színes fényképezéshez kétféle módszert dolgoztak ki. A ma már ritkán alkalmazott additív eljárás során a gépbe belépő fényt fotográfiás úton kék, zöld és vörös komponenseire bontják, és a negatív kép segítségével olyan arányban keverik a kék, zöld és vörös fényt, hogy a fényképen a téma eredeti színei jelenjenek meg. A szubtraktív eljárás alkalmazásakor a pozitív rétegeken a kék, zöld és vörös fénnyel felvett negatív kép kiegészítõ színeiben (sárgában, bíborban és kékeszöldben) jelenik meg a kép. Az eredeti színeket az egymásra helyezett három pozitív réteg adja vissza. Tágabb értelemben a fényképezés olyan leképezést is jelent, amelyhez szemmel nem látható (ultraibolya vagy infravörös) sugarakat használnak, és a képeket kémiai vagy fizikai folyamatok révén a sugárzásra érzékeny anyagon rögzítik.
Az additív és a szubtraktív színkeverés
Az alapszínek és komplementereik kék- sárga, zöld-bíbor, vörös-kékeszöld.
|