HDR - játék a fénnyel
Amivel mostanában próbálkozom, az az ún. "HDR" -technika.
A HDR a High Dinamic Range angol kifejezés rövidítése, ami magyarul annyit tesz: Magas Dinamika Tartomány.
A fotózásban a képen megjelenő világos és sötétebb részek arányát nevezik a kép dinamika-tartományának.
A hagyományos filmre történő leképezéssel ellentétben a digitális gépek relative kicsi dinamikatartománnyal rendelkeznek. Hagyományos fényképezéssel még ma is sokkal "élettelibb", dinamikusabb fotók készíthetők.
Különösen látszik a dinamika szegénysége a kicsi érzékelőmérettel rendelkező kompakt gépeknél. A tükörreflexes /DSLR/ fotómasináknál már jobb a helyzet, de ott sem tökéletes.
A gyakorlatban ez úgy mutatkozik meg, hogyha például lefotózol egy erdőrészletet fényes éggel a háttérben /vagy akár ugyanígy egy sötét szobrot, vagy alakot/, akkor nem tudod megoldani, hogy a fényes ég ne fehéredjen ki, és egyúttal a sötét alak se boruljon sötétségbe. Túl nagy a kettő közötti fényerőkülönbség, amit a géped nem képes egy expozicióval megfelelően leképezni. Pl.:
A fenti képen szép lett az ég - viszonylag - , de az előtérben lévő épület és a fák totál sötétek.
Ha viszont az épületre állítod be az expozíciós értéket, akkor az eredmény
ez lesz. Itt szépek a fák - viszonylag - jó az épület, de az ég teljesen beégett, élvezhetetlen.
Valahogy a kettőből kellene egy kevercset előállítani, de hogyan??
Na, ezt csinálja meg a HDR-technika.
Először is minden téma esetében több kép készül más -más expozíciós értékkel. A legtöbb gép rendelkezik ún. "expozió-sorozat" funkcióval.
A következő módon.
Készül egy kép normál expozícióval:
Készül egy kép aláexponálással:
És készül egy kép föléexponálással:
Ezek után egy erre alkalmas célprogram - a HDR-program - segítségével a három képet megfelelő matematikai algoritmus szerint "összekeveri", és így kialakul a végleges "eredménykép":
ahol már szép kék az ég, és szép zöld a fa.. :-)
Hát, röviden erről van szó.Nem állítom,hogy nem babramunka, de nagyon szép eredményt lehet elérni vele. Természetesen a technika - jellegéből adódóan - nem alkalmas mozgó téma "manipulálására", sőt statikus témánál is ajánlatos állványt használni /én mindent kézből fotóztam, meg is látszik :-)/ mert nem lehet nagy elmozdulás, különbség a három kép között.
Az összeállításra specializált progit használok,amely az alábbi linkről letölthető - azt hiszem 30 napos próbaverzió. A program neve: Photomatix Pro.
Jó játékot mindenkinek!
|