A farkas, az különös...
Az állatmesék gyakorta felbukkanó negatív szereplője a farkas. Ám a mitológiában és sok nép mondakincsében merőben más szerepet játszott ez az állat.
Az Észak-Amerikában élő indiánok testvérükként, védelmezőjükként tisztelték. Sok törzs mítikus hagyományában a farkast az ember ősapjának tartották.
A német szocializmus ideológiájában fontos szerep jutott a farkasnak, mint az erő megtestesítőjének. A farkas Führer korlátlan uralmának a jelképe volt. Ez jó példa arra, hogy az állatvilág törvényszerűségei hogyan működnek az emberi társadalmakban is; tehát a falka farkasainak feltétel nélkül alá kell rendelniük magukat a vezérfarkasnak, ugyanúgy a németek is követték a felettük álló Fürert.
A farkas egykor egész Európában előfordult, mára már szinte ritkaságnak számít látványuk a vadonban. A civilizáció sokhelyütt kiszorította őket természetes élőhelyükről.
A farkas megszelídítésére valószínűleg a nők tettek kísérletet. Nő lehetett, aki a kicsi és gyámoltalan kölykök számára biztosította a meleget és az állandó közelséget, biztonságot, táplálékot, ami a felnövekvésükhöz szükséges volt. Feltehetően ez a természetes törődés és gondoskodás kötődést váltott ki az állatokból.
Talán így alakulhatott ki az ember és a kutya közötti kapcsolat és kötődés.
|