I. félév Határidő: 2014. november 15. Tilos a plágium! Saját fogalmazást kérek, ne kopizz!
1. Dolgozat: Sztereotípiák a tömegkommunikációban – értelmező esszé(minimum 1 oldal terjedelemben).
Küldd el E-mailben a gaal.gyorgyikukacnlg.httpf.hu címre (Tárgy: sztereotípiák megjelöléssel, név és osztály feltüntetésével). Keress 3 irodalmat a témában, a dolgozat végére írd be. Az egyikből idézz 2-3 mondatot az idézés szabályai szerint!
2. Gyakorlati feladat: film, vagy fotómontázs készítése. Leadás avi, wmv vagy mgp formátumban, másolható adathordozón, ill. papírképeken vagy jpg fájlban. (Nem dvd formátum!)
Tárgyfilm Feladat: Válassz egy tárgyat a környezetedből, amely rendeltetéséből fakadóan több funkcióval bír. Működése/működtetése közben, a funkcióiból eredően különböző hangokat/zörejeket hallat. Ezeknek a hangoknak képpel együtt történő rögzítése után, vágással ritmust, zenét kell kreálni. A megvalósítás történhet úgy, hogy a felvett hangok/zörejekből készült zenére történik a tárgyról készült különböző plánokban rögzített képek vágása, vagy a másik, hogy a hang, képpel együtt szinkronban vágva alkot zenét. A megvalósítás során a munkába bevonható zenész, dj, stb., de létező zenét is át lehet hangszerelni zörejekre. Minden funkciót meg lehet/kell feleltetni egy szólamnak/hangszernek ezt a lehető legtöbb és legérdekesebb plánban (képkivágásban) rögzíteni, hogy a visszatérő vágások során se váljék unalmassá. A feladat megvalósítása során csak a tárgy saját hangjait/zörejeit lehet használni. 2-4 fős csoportban dolgozhattok.
Vagy: fotómontázsFeladat: képekből készíts, komponálj fotómontázst, amelynek címet is kell adni. Egyéni, önálló feladat.
A montázs = alkotási elv, amire a ragasztás jellemző. Fotómontázst fényképezőgéppel, egy negatívra komponálva technikailag elég körülményes készíteni, de készítheted képszerkesztővel is. digitalizálva. Még egyszerűbb, ha papírképek megfelelő részeit kivágod, egy lapra ragasztod amit lefényképezel. Ez a különböző, egymással eredetileg kapcsolatban nem lévő elemek ragasztással történő egyesítése lényegében már fotómontázs. Nagyon alkalmas arra, hogy képtelen helyzeteket hozzanak létre külön-külön lefényképezett, majd összeragasztott és újra lefényképezett tájakkal, emberekkel.
A fotómontázsok képtelen helyzeteket hoznak létre külön-külön lefényképezett, majd összeragasztott és újra lefényképezett tájakkal, emberekkel.
1. Gyakorlati feladat: Társadalmi célú hirdetés és/vagy fiktív termék reklám készítése meghatározott hosszban (max. 1 perc). A választott műfajhoz megfelelő ’üzenet’ (kiemelt téma a fogyasztói társadalom) kitalálása és mozgóképre történő adaptálás megtervezése, kivitelezése. A társadalmi célú hirdetések témája a fogyasztói társadalom. A konkrét termékek, amiből választani lehet: nejlonzacskó, számítógép, antibakteriális szappan, palackozott víz, csokoládé, szénsavas üdítők, mobiltelefonok, papír, pamutpólók…stb. Az imént felsoroltak közül kellene egy vagy több terméket kiválasztani és azt feldolgozni, ’vizuálisan megjeleníteni’. A verbális információk – ahogy a reklám megkívánja – narráció és/vagy felirat formájában jelenjenek meg. Technikailag bármilyen eszközzel meg lehet valósítani: forgatott kép (riport, illusztráció, dokumentum), animáció, pixilláció, mozgó tipográfia…stb. 2-4 fős csapatban forgathattok.
Ugyanez forgatókönyvben egyéni feladat, ha nem filmezel. Minimum 20 fáziskép, egyoldalas forgatókönyvvel.
2. Dolgozat: A szerzői film és a tömegfilm stílusjellemzői, különbségei /minimum 1 oldal/. (Times New Roman, 12, szimpla sorköz)
Filmes eszközök elemzése: tér- és időszervezés, plánok, beállítások, fény-árnyék, színek, hangok, effektek, ritmus: vágás, gépmozgás, montázs, stb.; a képi közlés módjai a szerzői filmben és a tömegfilmben.
Keress 3 irodalmat a témában, a dolgozat végére írd be. Az egyikből idézz 2-3 mondatot az idézés szabályai szerint!
Küldd el E-mailben a gaal.gyorgyikukacnlg.httpf.hu címre (Tárgy: szerzői és tömegfilm megjelöléssel, név és fakultáció feltüntetésével)!Tilos a plágium! Saját fogalmazás legyen! Ne kopizz!
A média tantárgyból készített feladatok (cikkek, esszék, képregények, rajzok, fotók és filmek) nem tartalmazhatnak jóízlést és közerkölcsöt sértő közléseket, törvényben tiltott gyűlöletkeltésre* alkalmas tartalmakat. Nem állhatnak politikai pártok szolgálatában. Nem tartalmazhatnak erőszakos és szexuális ábrázolásokat, nem sérthetnek személyiségi jogokat, nem használhatnak kandi kamerás felvételeket.
*nem kelthet gyűlöletet más személyek, nemek, népek, nemzetek, kisebbségek (pl. nemzeti, etnikai), egyházi vagy vallási csoportok ellen.