Hangfelvételi ismeretek
kgv 2009.02.17. 18:04
Az ember számára érzékelhető hanghullámok 20 Hz-től 20 kHz-ig lévő frekvenciatartományba esik. A 20 Hz alatti hangok az infrahangok. 16 kHz - 100 mHz ultrahang. Az emberi fül az 1000 Hz körüli hangokra a legérzékenyebb.
A hangérzet a hangforrás rezgéseiben, így a hangérzetben jelentkező összefüggés. Az abszolút hallás egy szubjektív tulajdonság, ami a zenei hangmagasság közvetlen felismerése.
A hang jellemzője a hangerősség (amplitúdó), hangmagasság (frekvencia) és a hangszín (rezgésalak).
A fülhöz érkező fizikai hang bizonyos erősségtől kezdve hallhatóvá válik. Azt a legkisebb hangerősséget, amelynél a vizsgált hang hangérzetet kelt, hallásküszöbnek nevezzük. Az emberi hallás frekvenciafüggő. Ennek következménye, hogy a különböző rezgésszámú hangok hallásküszöbértéke is különböző. A kisebb rezgésszámok, tehát mélyebb hangok küszöbértéke nagyobb, mint a magasabb hangoké. Ha a hang intenzitása növekszik, a hangérzet erőssége is nő, végül már fájdalmat okoz. Ez a fájdalomküszöb (130 dB). A fájdalomküszöb kevésbé függ a frekvenciától, gyakorlatilag az egész frekvenciatartományban azonos. A hangmagasság a hangok rezgésszámától függ. A dupla rezgésszámú hang az oktáv. Ha egy rögzített hangot dupla sebességgel fogunk lejátszani, akkor egy oktávval magasabban fog szólni és fele annyi ideig fog tartani. A hang magassága függ a beszélő hangerejétől is. Minél hangosabban beszél valaki, annál magasabb lesz a hangmagassága.
A hangteljesítmény az időegység alatt kisugárzott hangenergia.
A hangdinamika a hangos és halk hangok aránya. A hangrögzítésben a legerősebb hangjel (mely még torzítás nélkül rögzíthető) és a készülékben keletkező alapzaj aránya. Ennek az aránynak a logaritmusával számolunk, mely a decibel {20×log (jel/zaj) vagy 10×log (hangos/halk hang)}.
A stúdiótechnikában az erősítésnek a logaritmus mérőszáma szintén a decibel.
A hangátmásolódás akkor jelentkezik, ha túl nagy a kivezérlés, s az egymáson fekvő menetek átmágneseződnek.
A mikrofonok olyan berendezések, amelyekben a hang hatására a hangrezgéssel egyenlő frekvenciájú és amplitúdójú váltakozó feszültség keletkezik.
A kondenzátor mikrofon szilárd fegyverzetből és előtte kis távolságra elhelyezett igen vékony membránból áll. A két felület együtt olyan kondenzátort képez, melynek szigetelő anyaga a levegő. A hang hatására rezgést végző membrán kapacitásváltozást okoz, mely a mikrofon áramkörében töltő és kisütő áramokat indít, mely a körbe kapcsolt ellenálláson hangfrekvenciás feszültségváltozást létesít. A működéséhez tápegység szükséges, mely biztosítja a polarizációs feszültséget, illetve táplálja a mikrofonfejben elhelyezett kis erősítőt. Ha tápegységet nem használunk, akkor a felvevőmagnóról vagy a keverőasztalról fantomtápot kell biztosítani. A kondenzátor mikrofonok a ráfújásra nagyon érzékenyek, s könnyen tönkreteheti.
A dinamikus mikrofon indukció elvén működik. Egy permanens mágnes gyűrű alakú légrésében lengő tekercs van. Ezt a tekercset a hang a hozzácsatolt membrán segítségével rezgésbe hozza, és a tekercsben hangfrekvenciás áramot indukál.
A mikrofonokat jellemzi az érzékenység, mely azt mutatja, hogy adott erősségű hang mekkora hangfrekvenciás feszültséget létesít.
A mikrofonokat jellemzi még az irányérzékenység. Ez megmutatja, hogy a különböző irányból érkező hangokra milyen érzékenységgel reagál. Eszerint megkülönböztetünk irányított (puska), gömb, vese, nyolcas karakterisztikájú mikrofonokat.
A mikrofonok irányítottságának az a hibája, hogy nem minden magasságú hangot irányít egyformán és ezért megváltoztatja a hangforrás eredeti karakterét. A mikrofonok a magas hangokat mindig jobban irányítják, mint a mélyeket. A gömkarakterisztikájú mikrofonok érzékenysége azonos magas és mély hangoknál. Zenefelvételeknél, riportoknál szokták használni. A vesekarakterű mikrofonok tulajdonsága az, hogy ha közelebbről beszélnek bele, akkor több mély hangot ad, mintha távolabbról. Ezért szükség van mélyhangvágó szűrőkre. Játékfilmeknél, dokumentumfilmeknél használják. A nyolcas karakterű mikrofon az egymással szemben lévő hangforrásoknál használatos. Az irányított mikrofonoknál minden esetben szükséges a mély hangokat szűrőkkel csökkenteni. A gégemikrofonokat zajos környezetben használják. Hangátvitele 80 - 4000 Hz-ig. A nyomásgradiens mikrofonokat a színpad szélétől 30 cm-re rakják, s akkor a lábdobogás nem hallatszik.
A felvételt lehet készíteni a longitudinális hangsávokon zajcsökkentő eljárással. Ilyen a DOLBY A 1 colnál, a DOLBY C a BETA SP-nél. Másik zajcsökkentő eljárás a DNL.
A csatlakozókat megkülönböztetjük, mint szimmetrikus (2 melegér, 1 árnyékolás) vagy aszimmetrikus. A szimmetrikus csatlakozókat a proffesszionális technikában használjuk. Ilyen a canon (3, 4, 5 pólusú), tuchel (3, 4, 5, 7 pólusú). Az asszimetrikus csatlakozókat a szórakoztató technikában használjuk. Ilyen a jack (3,5; 6,3; 2,3), RCA. A grafikus szűrő vagy ekvalizor a frekvenciák vágására illetve kiemelésére szolgáló berendezés. Ezzel javítható a beszéd érthetősége.
|