Ian McEwan: Vágy és vezeklés
továbbá: véletlen vallomás, vendég, vacsora, vész, vád, vehemens vádló és védtelen vádlott, veszély, veszteség, világháború, vér és vitézség, vakság, változás és világosság, valótlanság és valóság... Briony Tallis a történet kezdetén 13 éves, tehetséges kislány gyerekes hévvel, gyerekes elképzelésekkel, különös tekintettel a szerelemre.
Nővére, Cecily viszont nem lány már, nő, igazán felnőttes érzelmekkel (különös tekintettel a szerelemre), cigarettázik, és lázad, sőt egyetemet végzett, bár anyja szerint a tanulás a nők számára teljesen felesleges. Emily fejfájós anyaszerűség, aki szobája magányába menekül, nehogy szembesülnie kelljen megcsaltságával és feleslegességével, ily módon alig-alig járul hozzá az eseményekhez, inkább csak nézője, esetenként kommentátora, de nem igazán alakítója azoknak. Előítéletei azért bőven vannak, és a még nem említett főhősünk, Robbie számára talán azok sokkal veszélyesebbek, mint ő maga. Robbie a Tallis család takarítónőjének fia, s bár szinte családtag, a társadalmi különbség miatt, sosem tartozhat igazán közéjük.
A regény négy részből áll az első fejezet 1935 egy hosszú nyári napján játszódik, kulcs jeleneteit több szereplő szemével is láthatjuk, azt gondolom ez a borítón olvasható "filmszerű látásmód". És tényleg olyan, ahogy olvasod, látod a vágásokat. Ebben a részben Briony sok fura dolgot lát, olvas és tapasztal, és mivel nem érti, értelmezi azokat a maga kevéske élettapasztalatával. Na ez az aztán Robbie és saját maga számára is végzetessé válik. A következő fejezet főleg a második világháború borzalmait ecseteli, olyan képekkel és jelenetekkel, amiktől összeszorul a szív és a torok, no meg tovább súlyosbítja az egyik főszereplő helyzetét. A harmadik rész a feloldásé, és van benne egy csavar, egy jól előkészített csavar, ami engem mégis váratlanul ért. (A levél.) A negyedik rész 1999-be röpíti az olvasót nem is igazi fejezet, befejezés és magyarázkodás, ami nélkül is kerek a történet, mindenesetre engem először összezavart, aztán csalódottságot éreztem miatta, végül megadóan bólogattam: lehet, hogy mégis csak így kellett lezárni...
A könyvet főleg a borítója miatt vettem meg, a címlap esztétikus, és a hátulján az egyik ajánlás Updike-é, így szól: "Elbűvölő és fenséges regény". Igazán nem kívánok vitatkozni Updike-kal.
A könyvet az Ulpius kiadó adta ki, egyelőre bármelyik könyvesboltban megvásárolható. Akit nem csigáztam fel annyira, hogy elolvassa, jövőre talán megnézheti a regény alapján készült filmet a mozikban Keira Knightley és James McAvoy főszereplésével, már ha lesz a filmnek magyarországi forgalmazója... Az Enduring Love című, Ian McEwan regény adaptációnak ugyanis nem akadt...
|