Otthon Melege program
Interjú Nagy Istvánnal az Otthon Melege program egyik pályázatírójával, aki tájékoztatást ad a programról és a részvételi feltételekről, valamint az azzal járó költségekről.
Mi is az Otthon melege program?
A program elsődleges célja az energiatakarékosság fokozása, és az üvegházhatású gázok csökkenését szolgáló épületenergetikai korszerűsítések támogatása.
Ezért kapunk lehetőséget minden olyan felújításra, amely energia megtakarítást eredményez.
Milyen felújításokra gondol, és mik azok amiket támogatnak?
Első sorban a komplex felújítások élveznek nagyobb támogatást ahol több munkanem is a beruházás tárgya így nagyobb energia megtakarítás érhető el.
Az első és legfontosabb a teljeskörű nyílászáró csere, amely az épülethomlokzatán a lakások, lépcsőházak és fűtött közös helységek összes nyílászáróját érinti. Természetesen modern technikával készült hőszigetelő ajtók és ablakok kerülnének a régiek helyére.
Az épület összes homlokzatát érintő hőszigetelés is hozzátartozik a felújításokhoz, hiszen ennek segítségével érhető csak el a tökéletes hőszigetelés. A szigetelőanyag felkerültével minta is kerül a házakra, hogy városunk szebbé és modernebb légkörűvé váljon.
A födémek hő- és vízszigetelése is egy jelentős részét képzi a beruházásoknak. Sok lakás beázik nagyobb esőzések alkalmával, de ez a probléma is megszűnik a felújításokkal.
Mindemellett a házak épületgépészeti rendszerei, mint a melegvíz és a fűtés, korszerűsítésre kerülnének.
Ez nagyon jól hangzik, hogy szinte teljes felújításra lehet pályázni, de ezek a beruházások nagyon drágák, mennyi támogatást kaphatnak a pályázók?
A pályázat meghirdetésekor az állami támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg: bruttó 10.000.000.000.-ft. A forrás kimerülése esetén a pályázat lezárásra vagy felfüggesztésre kerül. Ez az összeg rengetegnek tűnik, de nagy számban küldenek be pályázatokat, ezért érdemes minél hamarabb beadni, mert gyorsan kimerülnek a források. Felfüggesztés esetén amennyiben új felszabaduló forrás áll rendelkezésre, a pályázat újranyitható.
A forrás elosztása régionként történik a mi esetünkben a dél-alföldi régió 1.635.000.000.-ft-ot kap.
Az energetika tanúsítvánnyal igazolt minden megtakarítható CO2 kg/év-re egyszeri támogatás igényelhető. A pályázattal elnyerhető állami támogatás mértéke nem haladhatja meg a támogatás szempontjából elszámolható költségek 50 százalékát.
A kérdésére válaszolva optimálisan 50 százalékos támogatásra van lehetőség.
Tudom, hogy minden egyes társasház más, és más felújításokban gondolkozik , de körülbelül mennyibe kerül egy átlagos felújítás egy társasháznak, illetve egy lakásnak?
Szerintem egy általános felújítás, három alap munkanemből áll, mint ahogyan azt már említettem. Minden a nyílászárók cseréjével kezdődik, ezután következik a homlokzat és a tető víz- és hőszigetelése, valamint az épület külső burkolatának festése.
A három munkanemmel a jelenlegi G vagy F energetikai minőség szerinti besorolásból, B vagy A besorolásba kerülhet a társasház az így megtakarított CO2 35.000-38.000 kg évente. Ez forintosítva 26-28,5 millió forintos bruttó támogatást jelent egy ötszintes panel épület esetében 30 lakásra. Ha a piaci árakkal számolva a három munkanem ára 45-50 millió forintba kerül, így az egy lakásra jutó önrész összege 600-700 ezer forint, hitelben pedig havi 14-16 ezer forint.
Ez elsőre igen soknak tűnik.
Valóban, de ha azt nézzük, hogy az elért megtakarítás mértéke is elég tetemes akkor kilehet jelenteni, hogy a beruházás önfinanszírozó. A rezsi költségek, mint fűtés, minimum 50-60 százalékos megtakarítása szinte teljesen kompenzálja a havi törlesztőt „talán marad is belőle valami” a hitel végen pedig a megtakarítás teljes egészében a családoknál marad. Aki egy összegben kifizeti annak már az első fűtési szezonnál megmarad a megtakarítás.
Kik pályázhatnak, és hogyan?
Pályázni társasházak, és lakásszövetkezetek tudnak, tehát az érintett társasházak lakóinak közös képviselőiket kell megkeresniük bővebb információért és egy lakógyűlés összehívásárért, hogy a ház többi lakójával is megvitathassák a részvételt.
A pályázaton való részvétel feltétele a társasházak esetén a pályázattal érintett épület összes lakásának tulajdoni hányada alapján számított egyszerű szavazattöbbséggel, a lakásszövetkezetek esetén pedig a pályázattal érintett épület összes lakástulajdonnal rendelkező tagok több mint felének a támogató szavazatával meghozott közgyűlési határozat.
A pályázatot benyújtani a 2015. április 30. napjától a rendelkezésre álló forrás kimerülésig lehetséges.
Valóban jelentősebb energiamegtakarítás várható, mint az előző panel programmal?
Igen, mert az akkor használt anyagoknál lényegesen nagyobb követelményeknek megfelelő anyagokat alkalmaznak, ezzel biztosítva a fokozott energia megtakarítást.
Tegyük fel, hogy egy társasház megnyeri a pályázatot. Mennyi idő kell a munkálatok megkezdéséhez és milyen hosszú ideig tartanak?
Az építők megkapják az értesítést és utána azonnal szervezik a kivitelezést. A pályázat elnyerése után maximum egy hónappal kezdődnek a munkálatok, de van amikor két hét is elég az előkészületekhez. Az építkezés időtartama házanként változó. A nyílászárók számától és a szigetelendő felület nagyságától függ. Egy tízemeletes ház 3 hónapot is igénybe vehet, de a következő fűtési szezonig garantáltan minden épület felújítása befejeződik.
Mennyi zajjal és egyéb kellemetlenséggel jár egy felújítás a lakók számára?
A munkálatok reggel nyolckor kezdődnek és ötig tartanak, tehát az átlagos munkaidőben zajlanak, amikor a legtöbben nincsenek otthon, de természetesen mindez zajjal jár és időnként porral is. A nyílászárók cseréje mindig úgy történik, hogy egy adott darab cseréjét még aznap befejezik, tehát biztosan nem marad a ház ablak vagy ajtó nélkül éjszakéra. Én úgy gondolom, hogy pár hónapnyi enyhe kellemetlenség elviselhetőegy modern, jól szigetelt házért és a barátságosabb fűtésszámlákért.
Paragi Anett
|