26. Petőfi Sándor Szavalóverseny
Jaksa Dalma 2012.04.04. 05:17
2012. március 19-én, hétfőn, egy gyönyörű tavaszi délutánon a hódmezővásárhelyi MOZAIK Moziban került megrendezésre az idén huszonhatodik alkalommal megrendezett Petőfi Sándor Szavalóverseny.
A Kazinczy-díjas középiskolai tanárnő, Kovács Józsefné, a nyugalmazott általános iskolai tanárnő, Szabóné Gulyás Irén és a nyugalmazott középiskolai tanár, Varga Ferenc zsűrizése alatt mondhatták el kisgyermekek és felnőttek a versüket. Mindenki egy verssel indulhatott, azzal, amivel a februári elődöntőben sikeresen továbbjutott a kistérségi döntőbe. Összesen nyolcvanketten neveztek, ebből a legügyesebb és legjobb harminc mérettethette meg magát a döntőben a színpadon.
A legfiatalabb, Balogh Csilla (a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola diákja) hét, amíg a legidősebb versenyző, Ördögh Pista bácsi kilencvenhárom éves volt. A műsort a kis Csilla és Pista bácsi közös meglepetés előadása nyitotta, a verset a nézőtéren többen meg is könnyezték.
Ezután megkezdődött a verseny. Érkeztek szavalók Mártélyról és Székkutasról is. A zsűri öt kategóriában hallgatta meg a verseket, majd a legjobbaknak kategóriánként három díj és egy különdíj járt. Elhangzott az Arany Lacinak, a Lóci verset ír, A cinege cipője, a Falu végén kurta kocsma, a Magyar vagyok, a Szeretlek kedvesem, a Szeptember végén és még sok más nagyszerű és népszerű Petőfi Sándor, Szabó Lőrinc, Ady Endre, Móra Ferenc vagy Csukás István vers is. A versek elmesélése után a szünetben a gyermekek a Mozi előtt játszadoztak, az idősebbek eszmecserét folytattak vagy megtámadták a kávé automatát. Szinte óráknak tűnt a versek zsűrizése, az izgalom határtalan volt, mindenki a győzelemre pályázott. Majd bevonult a háromtagú zsűri, és kiosztották az okleveleket és a könyvutalvány csomagokat.
Az 1-2. osztályosok kategóriájában a versenyt Juhász Márk nyerte, Balogh Csilla második, Soós Adél Villő harmadik lett (a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola diákjai), a Varga Tamás iskola tanulója, Budincsevics Eszter különdíjat kapott. A 3-4. osztályosok közül a legjobb, az első Sipos Gábor lett, második Pál Blanka (a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola tanulói), a harmadik Banka Virág (Varga Tamás iskola) lett, a különdíjas: Békési Rebeka (Szent István iskola). Az 5-6. osztályosok versenyét Sipos Zoltán nyerte, második Farkas Anna Barbara, harmadik Markó Sándor (a Kertvárosi Katolikus Általános Iskola nebulói), a mezőny különdíjasa Kovács Blanka (Mártély) volt. A 7-8. osztályosoknál első helyen Terjék Adrián (Szent István iskola) végzett, második Vojnics Fanni (Németh László Gimnázium és Általános Iskola és Óvoda), harmadik Izsó Fruzsina (Liszt Ferenc Ének-zenei iskola) lett. Különdíjat kapott: Nagy Dorottya (Mártély). A középiskolások és felnőttek versenyén különdíjas volt: Palócz Sándor (Bethlen- gimnázium), valamint Nagyné Kincses Éva, Jakó Sándorné, Gera Éva, Mónus Sándorné és Ördögh István.
Vojnics Fanni
Baranyi Lili
A Petőfi Sándor tiszteletére megrendezett szavalóverseny eredményhirdetése után a Kazinczy-díjas középiskolai tanárnő, Kovács Józsefné búcsúbeszédéből idézek: „Az idei verseny igazán különleges a hódmezővásárhelyi kisdiákok, leányok és fiúk, nénik és bácsik, a nézők és a zsűri számára is. Én, huszonhatodjára döntök versmondók győzelme felett, mint a zsűri elnöke. Ebben csak az a szomorú, hogy névadónk, Magyarország legnagyobb zsenije, aki nélkül magyar irodalom vagy költészet holmi szürke lap lenne, Petőfi Sándor, mindössze huszonhat évet kapott az élettől. Huszon hatot! De dicsőn, sikeresen és bátran halt meg, olyan eredményeket gyakorolva a művészetben, amit még ti, kedves kis tehetséges gyerekek megtehettek.” Majd így köszönt el a hallgatóságtól a verseny és a beszéd után, bíztatva a jövőbeli találkozásra minden irodalom- és költészetkedvelőt: „Ennek a versenynek múltja van, és jövője lesz!”
Sipos Zoltán
Tudósító: Jaksa Dalma /7.a/
|