A Makói Videóműhely a Soros Alapítvány támogatásával 1994-ben azzal a szándékkal jött létre, hogy a vizuális művészetekre fogékony 10 és 25 év közötti fiatalok megtanuljanak „látni”, gondolataikat, érzéseiket és a körülöttük lévő világot képekben, filmben ábrázolni.
Sikereink nem kizárólag a díjakban, inkább magukban az alkotásokban mérhetők. Mi sem mutatja ezt szemléletesebben, hogy számos esetben felnőtt professzionális fesztiválon is megállták helyüket az alkotók és munkáik, pl.:Retinanemzetközi filmfesztivál – 1998 - 99,Pandaemonium Festival, London - 2001- Hannover Up and Coming Fesztivál – 2001 – III. Kisközösségi Televíziók-Alkotóműhelyek Fesztiválja – Lakitelek – 2003 -2005 - 2008
Az európai és nemzetközi kapcsolataink is egyedülállóak, melyek 1995-től indultak, hiszen a szakmailag legrangosabb műhelyekkel, fesztiválokkal alakult ki az elmúlt években fontos kapcsolat. A legkiterjedtebb kapcsolatrendszer a német fiatal filmesekkel alakult ki, 13 éve elismert résztvevői a makói alkotók a 14-27 éves német filmkészítők műhelyének Wiesbadenben /Werkstatt für Junge Filmer/. A Berlini Médiafesztiválon pedig 1996 óta vesz részt műhelyünk.
Itt egyedülálló szakmai sikereket könyvelhettünk el, hiszen 12 év alatt 5 különdíjat, 1998-ban első díjat /Arany Csapó/, 1999-ben II. díjat /Ezüst Csapó/, és 2000-ben szintén Ezüst Csapó, 2006-ban és 2008-ban ismét I. díjat /Arany Csapót/ nyertek alkotóink. 2001-ben az első Berlini Nemzetközi Filmműhelyben vettek részt a makói fiatalok, lengyel és német fiatal filmesekkel közösen.
Itt minden évben nyaranta 8-9 makói alkotó készíthette el 10 nap alatt filmjeit. 2003-tól a Dél-Koreai Dinfac nemzetközi filmes tábor magyar képviselői vagyunk, úgy hogy közben tanítjuk is a filmkészítés fortélyaira többi résztvevőt. Az elmúlt 5 évben 12 makói fiatal utazhatott így Ázsiába, s alakított ki kapcsolatot valamennyi kontinensen alkotó társával.
A világ egyik legrangosabb korosztályos film és videószemléjén, melyet 2 évente tartanak Hannoverben, szintén 1995 óta vesznek részt makói filmesek. 2001-ben a legrangosabb díjat /Film Comet/ ítélte a zsűri az akkor 16 esztendős makói alkotónak Balázs Istvánnak /Másik világ/.
Számos más nemzetközi elismerés birtokosa még a műhely. 2000-ben Poznanban 2.díjat, /Ezüst Kastély/, Varsóban 3. díjat és különdíjat nyertek az alkotók. /Antóni Péter, Balázs István/. Szintén ebben az évben, Olaszországban a 20 év alatti fiatalok nemzetközi fesztiválján a Fődíjat nyerte el a Makói Videóműhely /Balázs István: Bélyeg/.
2004 - Camera Zizanio – Görögország - III. díj – a művész - Nagy Orsolya
2004-DINFAC-2004 – Dél Korea – a legjobb dokumentumfilm díja –Rozsnyai Olivér /14/
2005 - Camera Zizanio – Görögország - II. díj – Honvéd city - Ferenczi János Dávid /14/
2006 - 13. Berlini Médiafesztivál – I. díj /Arany csapó/ Honvéd city - Ferenczi János Dávid
2006 - Camera Zizanio – Görögország - III. díj – Fények - Homolya Bence /13/
2008 - 17. Berlini Médiafesztivál – I. Díj /Arany csapó/ - Magam: Ferge Roland
- Olympia filmfesztivál – Görögország – III. díj – Berg József: Beach /16/
Magyarországon is számos az elismerést mondhat magáénak a Videóműhely.
Néhány a legjelentősebbek közül: Gundel Globe díj - 1997, Retina 98 - Nemzetközi film és Videófesztivál a Művelődési Minisztérium Fesztivál Fődíja, Az Év LegjobbAlkotóműhelye 1998-2000, Soros Alapítvány diákújságírók versenyének videókategóriájában 3 első díj:-1998-1999-2000.
Országos Diákfilm Fesztivál Fődíj- 2000 /Antóni Péter 14 évesen/,
legjobb dokumentumfilm díja /Balázs István/.
2001-ben a legnagyobb elismerés az eddigi munkáért „Arany Titán Díj”- az Év IfjúMűvésze. /Balázs István/.
2002 - Nemzetközi Taneszköz Tanács videófilm pályázata: - Arany Diploma /I. díj/ Antóni Péter.
2002 - Országos Diák Film és Videó Szemle:- A zsűri különdíja – Szatmári Csaba: 2. Esély c. filmje és Antóni Péter: Álom c. munkája /a Népszabadság díját nyerte el./
2002 - Oroszlánköröm Díj a legnagyobb tehetségnek: Balázs István /azóta a Duna Tv munkatársa/
2002 – Makó Városért díj/Makói Videóműhely/
2003 - Arany Titán díj – Az év diákrádiósa, tévése – /Czibolya Kálmán stúdióvezető/
2004 - Csongrád Megyei Közgyűlés Nívódíja /Makói Videóműhely/
2006 - 13. Országos Diákfilmszemle – Ifjúsági fődíj – Dénes - Kiss Richárd /14/
2007 - 14. Országos Diák Filmszemle - különdíj - kisember film – Zádori Máté /9/
- legjobb alkotóműhely díja - MTV
- fődíj /Duna Tv/ - Ferge Roland /15/
2007 - Gyerekszem filmfesztivál – abszolút fődíj - Ferge Roland
2008 – IX. Kistérségi filmszemle Sára Sándor tiszteletére
Ferge Roland – Makan János: Meslenc – a zsűri különdíja
2003-ban létrehoztuk saját fesztiválunkat.
A Zoom to Europeand the World /Közelítés Európára és a világra/ az első korosztályos filmes rendezvény Magyarországon, melyen már ötödik éve a legjelentősebb gyermek és ifjúsági fesztiválok és műhelyek vesznek részt több kontinensről. A rendezvény kaput nyit az egész világra, a résztvevők megismerhetik egymás kultúráját, gondolatait a filmeken és a személyes ismeretségeken keresztül. Lehetőség nyílik új kapcsolatok kialakítására, s arra, hogy más magyar műhelyek is bekapcsolódhassanak a korosztályos nemzetközi filmes vérkeringésbe.
A működésének 15. évébe lépő Makói Videóműhely teljes nemzetközi kapcsolatrendszere jelenik meg-e fesztiválon. / a legjobb európai munkák - fesztiválok – műhelyek a világból/
2005-ben különleges jubileumot ünnepeltünk. 10 éves volt a műhely és németországi kapcsolatrendszere, a Berlini Médiafesztivál, Werkstatt Für Junge Filmer - Wiesbaden, Up and Coming Fesztivál - Hannover.
5 éve elindított rendezvényünk bizonyítja létjogosultságát, hiszen a világ minden pontjáról érkeznek alkotók, műhelyek, fesztiválok, hogy Makón találkozhassanak, tapasztalatot cseréljenek jövőbeni együttműködésekhez, valamint új alkotások megszületéséhez.
2006 - 2008-ban egyedülálló találkozót /workshop-ot/ szerveztünk, mely különleges filmműhely volt. A Zoom to Europe rendezvény, olasz és görög családok részvétele mellett, a legnagyobb filmes család, a fiatal mozgóképalkotók találkozója volt.
Vidékiként is a legjobbaktól tanulhattak, tanulhatnak alkotóink. Sára Sándor filmrendező a Duna Televízió volt elnöke, Zsigmond Vilmos Oscar díjas operatőr, Koltai Lajos Oscar díjra jelölt operatőr, Kovács Gyula a Duna Tv vezető operatőre, Gaál István filmrendező, Bánó András újságíró, Lux Antal berlini videó és képzőművész sokat segítettek az itt tevékenykedő fiataloknak. A Duna Tv, az MTV, a TV2, és az RTL-klub számára is készültek munkák, tudósítások az elmúlt években, s az országos sugárzású „Hálózat televízióban” is látható volt havonta jelentkező Hoppá! című ifjúsági műsorunk, s egyéb aktuális munkáink is rendre műsorra kerültek.
2005 - 2007 márciusáig meghatározó televíziós gyakorlati munkát végezhettek alkotóink a makói Városi Televízióban. Nemcsak saját műsor készítésével, de élő adások lebonyolításával, és azokban való operatőri, szerkesztői, vágói közreműködéssel is.
Ezen előzmények meghatározzák azt a szakmai alázatot, minőséget és tehetséget, melyet műhelyünk illetve az abban alkotó fiatalok képviselnek. Évek óta egyedüli követei vagyunk Magyarországnak a nagy nemzetközi gyermek és ifjúsági filmes színtereken. Büszkék vagyunk rá, hogy mindenhol mintaként, elismeréssel tekintenek komoly munkával elért eredményeinkre.
2006 decemberétől nemcsak versenyfilm blokkunkkal szerepelünk a Camera Zizanio fesztiválon, hanem filmbemutatókkal és műhelyfoglalkozásokkal is.
Évente több mint húsz 14-18 év közötti görög fiatal vett részt óráinkon, melyet alkotóink tartottak a fesztivál ideje alatt. Közösen készítettünk filmeket, miközben a filmszakmai alapokat is elsajátíthatták. Görög házigazdáink célja teljesült. A fesztivál és azon zajló szakmai rendezvények segítségével, közreműködésünkkel, megszeretették az általános és középiskolásokkal a mozgóképalkotást.
Az elmúlt évek sikereiben a Sony Magyarország Kft. is közreműködött.
Segítette fiatal alkotóinkat abban, hogy a hazai és nemzetközi fesztiválokon, filmes műhelyekben /Berlin, Wiesbaden, Görögország, Dél-Korea/ a legújabb professzionális Sony HDV kamerákkal és technikákkal készülhessenek alkotásaink.
Aki belép közénk, először látni tanul meg. Nézni mindenki képes, de látni csak az, aki érzékelni tudja a felszín alatti, a realitások mögötti világot is, és az igazi alkotó az, aki ezeket a tapasztalatokat fel tudja dolgozni, vissza tudja tükrözni, élménnyé tudja tenni mások számára is. Ez a legfontosabb ebben a műhelyben, amit megszerezhet bárki, ha kész a tanulásra, a játékra és olykor a megmérettetésre is, és közben soha nem elégszik meg a hétköznapok szürkeségével.
Aki ezt elérte, nem töltötte hiábavalóan az idejét, mert ezen túl már más szemmel nézi az őt, körülvevő világot és egyszer talán ő is, továbbadja ezt az érintést az utána jövőknek.
A Makói Videó- és Művészeti Műhely Alapítvány ebben segít minden alkotó tagjának és mindazoknak, akik az ebben a szellemben megszületett alkotásokat befogadják.