Mozgóképkultúra és médiaismeret OKTV
2007-2008.
2.1.3. Mozgóképkultúra és médiaismeret
A tantárgy versenyében az alább leírtakon túl az 1. pontban foglaltakat is figyelembe kell venni. A verseny egy kategóriában és két fordulóban zajlik, valamint a szervezésben és lebonyolításban közreműködik a Magyar Mozgókép- és Médiaoktatási Egyesület (MMME) Tanulmányi-verseny munkacsoportja és a Vizuális Világ Alapítvány.
A versenyzőknek az első fordulóban pályamunkát kell beadniuk, amely egy projektfeladat és a hozzá tartozó munkanapló, valamint egy esszé kidolgozásából áll az alábbiakban megadott témák közül egyet-egyet kiválasztva.
A pályamunka jeligés. A versenyző által jeligeként választott kifejezést alkalmas módon rá kell vezetni a pályamunkára – a műre és annak minden nyomtatott és elektronikus összetevőjére (munkanapló, esszé, CD stb.) –, de ezen kívül semmilyen más jelzést (nevet, iskolai bélyegzőt stb.) nem lehet rajtuk – a filmen sem – feltüntetni. A jeligét is úgy kell megválasztani, hogy az ne utaljon a versenyző személyére, és lehetőleg betű karakterrel kezdődjön.
Minden pályamunkához egy kisméretű (C6-os) lezárt borítékban kell elhelyezni a versenyző adataival megfelelően kitöltött 4. sz. mellékletet (Adatlap pályamunkához). Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az adatközléshez kötelező a 4. sz. melléklet használata! Kívül a borítékon kizárólag a jelige szerepelhet.
A versenyzőknek a jeligével ellátott pályamunka-összetevőket és a jeligés borítékot – a felterjesztési határidő figyelembe vételével – át kell adniuk az iskola igazgatójának.
A pályamunkákat a jeligés borítékkal együtt postázásra (kézbesítésre) alkalmas módon becsomagolva az iskola igazgatójának kell továbbítania az OH OKÉV Központjába a megjelölt határidőig. A csomagoláson az iskola hosszú bélyegzőjén és a címzésen kívül csak a következőket kell feltüntetni: "OKTV mozgóképkultúra és médiaismeret pályamű(vek)".
A pályamunka elkészítésének szabályai:
– A projektmunka anyagát és a hozzá tartozó munkanaplót együtt, egy közös CD-n vagy DVD-n kell eljuttatni a bírálóbizottsághoz, az esszét pedig egy külön CD-n vagy floppy-n. A munkanaplót és az esszét kinyomtatott változatban is fel kell terjeszteni
– Az esszé terjedelme – a képmelléklet, az irodalomjegyzék, a tartalomjegyzék leszámításával – 6-8 gépelt oldal lehet (12-es betűméret, 1,5-es sortávolság).
– Az átvett szövegek, idézetek, ábrák, irodalmi hivatkozások stb. forrásait a tudományos munkákban szokásos módon kell megjelölni.
– A versenyzők törekedjenek a megfelelő stílusra és helyesírásra, mert a versenybizottság ezt is figyelembe veszi az értékeléskor.
– A pályamű kizárólag a versenyző önálló munkája lehet. Amennyiben a versenybizottság ennek ellenkezőjét állapítja meg, a versenyzőt kizárja a verseny résztvevői közül.
A verseny anyaga
A projektfeladat témái:
- Készítsen legfeljebb öt perc hosszúságú videoetűdöt Otthon címmel! A filmhez mellékeljen munkanaplót, amelyben ismerteti az elképzelést, a megvalósítás során adódó fontosabb döntési helyzeteket és az elkészült munkával kapcsolatos saját kritikus észrevételeit!
- Készítse el Murnau Az utolsó ember című némafilmje mai, hangosfilmes remake-jének egy rövid (maximum 3 perces) jelenetét! A filmhez mellékeljen munkanaplót!
- Készítsen tényfeltáró riportot (újság vagy rádiós formában) valamely provokatív művészeti eseményről (performance, film vagy filmrészlet, koncert/dal, térplasztika stb.)! Az anyaghoz mellékeljen munkanaplót!
Az esszé témái:
- Készítsen egy képzeletbeli film- és médialexikon számára egyenként öt (összesen húsz) szócikket az alábbi témákból: médiakonvergencia, kortárs magyar film, anonimitás, Forgács Péter filmrendező!
- Készítsen elemzést, amelyben Király Jenő A Nyers és a Hamu című tanulmányának gondolatmenete alapján (megjelent a Mágikus mozi című kötetben), megvizsgálja, hogy az mennyire alkalmazható, mennyire érvényes az 1976-ban és a 2005-ben készült King-Kong filmekre!
- Készítsen esettanulmányt valamely (video)szerepjáték használatáról! Az esszében térjen ki a játékban résztvevők virtuális, esetleg valódi közösségének bemutatására/elemzésére, a nyelvhasználatra és a játékkal kapcsolatosan megfigyelhető esetleges függőségekre!
Első forduló
– Projektfeladat (elérhető pontszám 50 pont).
– Egy gyakorlati feladat elkészítése a megadott témára.
– Munkanapló csatolása az előbbi feladathoz.
– Esszé megírása gyűjtőmunka alapján (elérhető pontszám 50 pont).
Második forduló (döntő)
– Írásbeli (elérhető pontszám 35 pont).
– A helyszínen kapott mozgóképi szövegértési és/vagy valamely médiaszöveggel kapcsolatos médiaelméleti probléma megoldása (röviden, vázlatosan kifejtett formában).
– Szóbeli (elérhető pontszám 15 pont).
– Az írásbeli feladat megoldásában tett észrevételek szóbeli megvédése a bírálóbizottság előtt egyénenként vagy kisebb csoportokban (vita/debate/ formában).
– A bírálóbizottság kérheti a versenyzőt az első fordulóban benyújtott versenymunkával kapcsolatos kérdések kifejtésére (a projektmunka szóbeli megvédése).
A verseny szervezése
Az első fordulóban a pályamunkák felterjesztésének (kézbesítésének vagy postára adásának) határideje: 2008. január 10. (csütörtök).
– A pályamunkákat a fentieknek megfelelően az OH OKÉV Központjába kell továbbítani (kézbesíteni vagy postára adni).
– Az általános részben foglaltaknak megfelelően a határidő betartását a postabélyegző (kézbesítőkönyv) igazolja. A határidő után felterjesztett pályamunkákat az OH OKÉV elbírálás nélkül visszajuttatja az iskoláknak.
– A pályamunkákat a versenybizottság értékeli. Az értékelés szempontjai: a gyakorlati munkák esetében elsődleges a világosan előadott koncepció, a tudatos és átgondolt szerkesztés, a választott médiummal adekvát megjelenítés (a gondos kivitelezés elvárás, de a technikai professzionalizmus nem). Az elméleti/elemző munkákban a feladattal adekvát ismeretanyag mozgósítását és alkalmazását, az egyéni meglátásokat, a tájékozottságot, a kreatív problémamegoldást és az önálló kritikai megközelítést értékeli a versenybizottság. A munkanaplóban a tudatosság, a szakmai problémákkal való szembesülés és azok leküzdése, az alkotói folyamat ábrázolásának plasztikussága eredményezhet magasabb pontszámot.
– A versenybizottság a pályamunkák pontszáma alapján – a lehetséges létszámhatárom belül szigorú szakmai szempontok szerint – választja ki a döntőbe jutó versenyzőket.
– Az első forduló eredményeit az iskolai ADAFOR programon keresztül juttatjuk el az iskolákba 2008. február 14-éig (csütörtök), és az OH OKÉV Központja postán is küld értesítést a döntő fordulóba jutott versenyzőknek.
A második forduló (döntő) időpontja: 2008. március 28. (péntek), 10 óra.
– A feladatok teljesítését a versenybizottság értékeli. Az értékelés főbb szempontjai: filmformanyelvi érzékenység és tájékozottság, önálló véleményalkotás, szóbeli kommunikációs készség.
A verseny végeredményét a döntő fordulóban elért pontszámok alapján kialakult sorrend adja. Pontazonosság esetén az első fordulóban elért eredmény dönt a helyezésről.
http://www.okm.gov.hu/letolt/okev/doc/oktv_2007_2008/i03_mozgokepkultura_es_mediaismeret.doc
|