Kutatók éjszakája
A Kutatók Éjszakáját idén szeptember 24-én rendezték meg az ország több városában, hozzánk legközelebb Szegeden. Ennek a fő célja a tudományok népszerűsítése előadásokkal, kiállításokkal, főleg fiatalok részére. Így iskolánk is indított egy busznyi diákot, hátha ragad ránk valami.
Délután négykor a csapat elindult...
...és csakhamar buszra szállt. Gyors névsorellenőrzés, és egy kis utazás.
Nem volt egészen felhőtlen idő, de kutatni jó az.
Szegeden a TIK épülete előtt Szittyai tanár úr eligazított mindenkit, és ki-ki a maga útján elment az előre kiválasztott előadásokra. Szervezés nélkül ugyanis nagyon nehéz jól kitölteni az időt. Számos helyszínen, különböző időpontokban, különböző hosszúságú előadások követik egymást, és ebbe most is viszonylag sokan belekavarodtak. Ők sétával töltötték a legtöbb időt.
Aki viszont előre tervezett, az jókor tudott jó helyen lenni. Mi is időre odaértünk Dr. Bohus János érdekes fizikai előadására, ahol hideggel és meleggel kapcsolatos kísérleteket láthattunk, érhető, egyszerű magyarázatokkal.
Lezárásként az előadó bemutatta, hogyan párolog a cseppfolyós nitrogén, ha ezt egy vékony csövön kénytelen tenni.
Az emberek odamehettek megnézni, megogdosni a kísérleti tárgyakat, kérdezgethettek, ha akartak.
A kicsikat persze mi érdekli? Ami "füstöl". A képen vízbe dobott szárazjég(szilárd szén-dioxid) szublimál(szilárdból légneű halmazállapotúvá alakul). A kísérleteket később egy másik helyszínen kipróbálhatták az érdeklődők, de mi arra nem jártunk.
Fél órával később a Bolyai intézet Bolyai termében végat ért a sudoku bajnokság, és kezdetét vette Dr. Kosztolányi József interaktív előadása. Érdekes, elgondolkodtató matematikai problémákat oldott meg a hallgatóság bevonásával. Akik így hozzájárultak a megoldásokhoz, könyvet nyertek, persze matematikai témában. (Az előadás közben sajnos elfelejtettem képet készíteni... Túlságosan figyeltem.)
Újabb fél óra, és bepréseljük magunkat az orvosi kar egyik kiselőadójába, ahol egy nagyelőadó hallgatósága gyűlt össze. Dr. Karsai János itt kifejtette, hogyan is függ össze Rómeó és Júlia szerelme a matematikai ingával vagy éppen a fajok harcával. Nem is kell többet mondanom, már ebből is kitűnik, hogy tiszta matematikáról volt szó, nem pedig Shakespeare eredeti művéről. Lényegében matematikai modelleket állított fel Rómeó és Júlia szerelmére, bizonyos korlátok között. (Furcsa lehet, de közben szerintem rajtam kívül még sokan tapasztalták a felismerést, hogy "Jéé, ez tényleg valahogy így működik!".)
Egy matematikus fejében sok minden megfordul...
Végül visszaérkeztünk a megbeszélt találkozóhelyre, a víztorony tövébe. A vítoronyban még láthattunk egy kiállítást a múlt fizikai eszközeiből. (Például Foucault-ingát, amivel először bizonyították, hogy a föld forog.) Aztán szépen sorban érkeztek vissza az emberek. Volt aki húsevő növényeket látott, volt aki a füvészkertben barangolt, mások a Jupitert látták teleszkópon keresztül, vagy fénytani kísérleteket és jelenségeket egy sötét teremben, és voltak akik egyenesen a McDonald'sból jöttek. Persze az ember megéhezik, és el is fárad egy ilyen nap végére. Pedig az éjszaka épp akkor kezdődött volna...
A Szegedi programok listája itt megtekinthető: http://www.kutatokejszakaja.hu/2010/esemenynaptar/index.php?menu_id=4&hely=23
Benyhe András
|