Lélekmarcangoló rügyek a bőrön
Ki az, aki inkább szeretne vonzó, szép és csinos lenni, mint egy kamaszkorban lévő fiatal? Ki az, aki inkább szeretné hamvas, hibátlanul szép arcbőrrel kivívni mások tetszését, elismerését, mint ő? A sors fintora, hogy a természet pont ebben a korban változtatja meg egyik-másik emberben a finom vonásokat, a babaarcot, s csúfítja el arcvonásait ronda pattanásokkal.
Mivel a szőrtüszőt elzáró csap a faggyú szabad elfolyását akadályozza, faggyúciszták alakulhatnak ki. Ha a csap nagyobbra nő, a szőrtüsző felső része elsorvadhat. Ilyenkor a helyén kis gödör és hegek láthatóak. Ezek rendszerint többszörösek, a bőr felszíne egyenetlenné válik.
Nemcsak a fokozott faggyútermelésre (seborrhoeára) hajlamos egyéneken fordul elő a pattanásos bőr, kiválthatják bizonyos gyógyszerek és külső hatások is. Enyhébb esetben csak néhány göbcse, gennyhólyag látható, súlyosabb esetben a homlokot, arcot egészen elboríthatják, és gyógyuláskor hegeket hagynak maguk után. A bőrön egymás mellett láthatóak a gyógyult hegek és az újabb, kezdődő gennyhólyagok. Néha a gennyes, beszűrt csomók beolvadnak, egymással közlekedő üregrendszert képeznek.
A serdülő korosztály különösen hajlamos arra, hogy sebe túlsarjadó heggel gyógyuljon. Ilyenkor különösen fontos, hogy a pattanásokat megelőzzük. Néha a fartájon is előfordulhat a betegség, ez különösen kellemetlen, és akár fájdalmas is lehet. Lányokon 14-17 éves kor körül, fiúkon néhány évvel később, 16-19 éves korban jelentkeznek a tünetek.
Ronthatunk a helyzeten?
A pattanások igen kellemetlenek, ezért néha a betegek az apróbbakat kivakarva, kinyomkodva hegeket, pigmentfoltokat idéznek elő saját maguknak, amelyek sokkal zavaróbbak, mint amilyen az eredeti állapot volt. Bizonyos időszakokban rohamokban észlelhető a romlás. Ezt pszichés izgalom, egyes ételek fogyasztása és gyógyszerek szedése fokozhatja. Kerülendő a stresszhelyzeteken kívül a csokoládé, dió, sajt, a sós és a füstölt ételek fogyasztása, és a jód- és brómtartalmú gyógyszerek szedése.
Nyáron a tünetek maguktól javulnak, azonban gyakori a romlás menstruáció előtt. Ebben az időszakban elsősorban az állon és az orrgyök felett, a szemöldökívek közötti területen jelentkeznek pattanások; tömöttek, apróbbak, mint a pubertáskoriak. Ez a forma akár 30 éves korban is látható.
Hogyan kezeljük?
Nagyon fontos, hogy a beteg megfelelően együttműködjön az orvosával, enélkül sikertelen a kezelés. (Ez minden krónikus betegség kezelésére vonatkozik.)
Elsősorban a helyi kezelésre kell hangsúlyt fektetni, az enyhe formákban ez önmagában is elegendő lehet. A bőr fertőtlenítő kezelése és a szarucsap-képződés megakadályozása a fő feladat. Bőrtípusonként változó a kezelés megválasztása, így ezt mindig bízzuk szakemberre. Ma már szerencsére igen széles a választék. A kezelés folyamán változtatásokra is szükség van. Egyik-másik szer nagyon kiszárítja a bőrt, ekkor szünetet kell tartanunk, és hidratáló krémekkel kell visszaállítani a megfelelő bőrállapotot.
A bőrgyógyászok különböző hámlasztó hatású krémeket ajánlanak, ezek alkalmazásakor a szarucsap felső része, illetve kivezető nyílása szélessé válik, és a szarucsap enyhe dörzsölésre, törülközéskor könnyen kiürül. Súlyosabb esetben a gennyes, beolvadt csomók kezelése természetesen összetettebb. Fontos, hogy elkerüljük az arcon a hegesedést, ezért bizonyos esetekben a szakorvos belső kezelést javasol.
Mi az, amit magunk is megtehetünk?
Lényeges a pattanásos bőr megelőzése érdekében a rendszeres, könnyű étkezés, a bélműködés rendben tartása, az ideális testsúly elérése és a stresszhelyzetek elkerülése. Természetesen ez utóbbiak betartása a legnehezebb feladat.
Különös hangsúlyt kell fektetni a rendszeres helyi kezelésre. Amennyiben a bőrgyógyász javaslatára belső kezelés is szükségessé válik, nagyon fontos az előírás precíz betartása. Egyik-másik gyógyszer szedése rendszeres laboratóriumi ellenőrzést igényel. Szerencsére a nyári hónapokban, a napfény hatására a tünetek enyhülnek, később a betegség a korral javul.
|