Akinek a hobbija a munkája
Interjú alanyomként édesanyámat, Szenténé Mágori Katalint választottam, akinek szinte az egész élete a lovakról szól.
Mikor jött a lovak szeretete az életedbe?
-Kisgyerek korom óta szeretem a lovakat, egyszer egy május 1-jei ünnepségen volt lehetőségem lovaglásra és akkortól kezdve már nyaggattam a szüleimet, hogy vigyenek lovagolni.
Volt e a családodban esetleg valamilyen lovas háttered?
-Úgy tudom, az anyai nagyanyám nagyapja (ükapám) huszár volt, még az I. Világháborúban is harcolt.
Ki által ismerkedtél meg ezzel a sporttal?
-A május 1-jei ünnepségi lovaglás után édesapám kivitt a tangazdaságba egy díjugrató versenyre, ami teljesen lenyűgözött mivel előtte csak lovaskocsikat láttam és nem tudtam, hogy a lovak ilyenekre is képesek. Még azon a nyáron ugyanitt a kezdtem el lovagolni.
Hol kezdted el a pályádat?
-Érettségi után vettek fel az Aranyági Méneshez belovagló munkakörbe, ami azt jelenti, hogy a lovakat képeztünk ki díjugratásra ,hobbi célra, fogathajtásra, díjlovaglásra. Mellette foglalkoztam gyerekoktatással is.
Mikor döntöttél úgy, hogy lovasoktató szeretnél lenni?
-Ez a döntésem menet közben jött, az életkörülmény miatt mivel a ménest privatizálták, korban idősödtük, ezért döntöttem úgy, hogy pónikkal és gyerekoktatással szeretnék foglalkozni a jövőben. Első lovamat Mukit erre a célra vásároltam meg, még csikó korában, közben mindenre kiképeztük. Rajta kezdtem el a gyerekoktatást azzal a gondolattal, ha lesz saját gyerekem legyen egy tökéletes lova. ( Sajnos a gyerekemnek nem kellettek a lovak.) Közben elkezdtem a póni tenyésztést és így lett sok pónink a további oktatásra, amiket saját magunk képeztünk ki.
Van olyan díjad amit a versenyeid során nyertél és fontosnak tartasz?
-Nagyon sok díjat nyertem a ménesnél, a ménes lovaival díjugratásban, sok díjat nyertek a tanítványaim a pónikkal. A legfontosabb díjak számomra a tenyésztésben elért eredmények, mint például tenyészszemléken készség vizsga első díjak és a Farmer Expon szabadon ugró versenyszámban nagy lovak között második lett a Mirella nevű pónim 150cm-es ugrással.
Mióta foglalkozol lovas oktatással?
-2007 óta vagyok vállalkozó és azóta foglalkozok elsősorban lovas oktatással.
Szerinted mennyire felkapott sport a lovaglás?
-Lovagolni mindenki szeretne csak mivel ez egy nagyon drága sport, csak azok tudják ezt űzni akiknek megvan hozzá az elszántsága és anyagi háttere.
Véleményed szerint ez a sport a fiúk vagy a lányok körében kedveltebb?
-Az én tapasztalataim szerint lányok vannak többségben mert az elmúlt 8 évben csak lányokkal foglalkoztam,de most van két fiú tanítványom is. Különben a lányok jobban elbíbelődnek az állatokkal így a lovakkal is, mint a fiúk. Az élsportban vegyesen vannak , de a magasabb kategóriákban szinte már csak fiúk vannak.
Megosztanád velem egy átlagos napodat hogyan és milyen munkálatokkal telik?
-Minden reggel etetéssel kezdek aztán délelőtt vannak munkálatok: például karbantartom a pályát ez azt jelenti, hogy boronálok lóval, vagy lovagolok vagy lejártatom a lovakat, esetleg befogjuk őket, esetleg karámozom a lovakat. Délben újabb etetés. Délután lovagoltatom a gyerekeket. Este rendbe rakunk mindent a lovak körül és etetéssel zárom a napot. Ez nem minden nap van így mivel ez iskola és évszakfüggő.
Az évek során nem vált unalmassá ez a szakma?
- Lehet, másnak ez úgy tűnik, hogy ez egy monoton és ismétlődő dolog. Hát nem, mert egész nap a jó levegőn vagyok, mozgok. A lovak minden nap új dolgokat tudnak mutatni, amitől nem unalmas a velük való foglakozás és a lovas oktatás is nagyon változatos.
Köszönöm szépen, hogy elfogadtad a felkérésemet. Sok sikert kívánok a jövőben!
Készítette: Szente Balázs 11/b
|