Kreatív és üzleti gondolkodási verseny
TE VAGY AZ!
…aki miatt több ezer turista fog Hódmezővásárhelyre utazni!
Hogyan?
1. JELENTKEZZ Te is a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola és Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata által kiírt Kreatív és Üzleti Gondolkodás versenyére
2. Csapatoddal dolgozzatok ki egy tervet Hódmezővásárhely turisztikai célpontjainak népszerűsítésére.
Cél:
Egy megvalósítható terv kidolgozása Hódmezővásárhely turisztikai célpontjainak népszerűsítésére, a középiskolás korosztály szemszögéből újszerű, kreatív marketingkommunikációs eszközökkel.
http://www.bkf.hu/uzletigondolkodas/
Feladat
Hódmezővásárhelyen belül a versenyzők önállóan választják ki a számukra turisztikai szempontból érdekes célpontot, mely lehet egy már működő turisztikai attrakció, de lehet egy általuk fejlesztésre érdemesnek tartott vonzerő is, amellyel a település ugyan rendelkezik, de még nem hasznosították azt. Javaslatokat a Háttérinformáció oldalon találnak.
Nevezés
A versenyre a középiskolák 9-13. osztályos tanulói nevezhetnek és versenyezhetnek
A versenyre maximum 5+1 fős csapatokban lehet jelentkezni. Azaz legfeljebb 5 fő tanuló a megadott korcsoportból és kötelezően egy fő vezető tanár.
A versenyen nevezési díj nincs.
Értékelés:
Az értékelés szempontjai a kreativitás, a gyakorlati megvalósíthatóság, üzleti szempontok (költséghatékonyság) figyelembe vétele és a város stratégiájához, céljaihoz való illeszkedés. A pályázat akkor sikeres, ha a marketingkommunikáció minél több részfeladatával foglalkozik. Olyan csapatok szervezését javasoljuk, ahol a turizmus, az üzlet, a kommunikáció és a művészeti területek iránt érdeklődő diákok együtt dolgoznak.
A verseny lebonyolítása:
A verseny kétfordulós.
1. forduló:
- a nevező csapatoknak e-mailben visszaigazolást küld a BKF. Az első fordulóban a csapat által kiválasztott turisztikai célpontra vonatkozó terv vázlatát kell elkészíteni, melynek kidolgozására akkor kerül sor, ha a csapat bejut a 2. fordulóra. A tervvázlatot vagy tematikát minimum 3, maximum 5 oldal terjedelemben, word doc formátumban kell elküldeni november 30-ig.
- 2010. december 17-ig valamennyi nevezett csapat értesítést kap az 1. forduló eredményéről és a következő fordulóval kapcsolatos tudnivalókról, valamint az eredményeket a honlapon is közzétesszük.
A második fordulóban az első fordulóból bejutott 10 csapat vesz részt.
2. forduló:
- egynapos szakmai konzultáció
2011. január 18-án, kedden a kiválasztott 10 csapat részt vesz Hódmezővásárhelyen egy 1 napos szakmai konzultáción, melyen a résztvevők előadást hallgatnak meg a marketingkommunikáció turisztikai vonatkozásairól, szervezett formában tájékozódnak a település jelenlegi turisztikai pozícionálásáról. Találkoznak helyi turisztikai illetve marketingkommunikációs szakemberekkel, és előadás, vagy kötetlen beszélgetés keretében megismerkednek a sajátosságokkal, valamint benyomásokat és adatokat gyűjtenek az általuk kidolgozásra kerülő koncepcióhoz.
- prezentáció benyújtása
2011. március 18-ig valamennyi csapat elkészíti a minimum 20, maximum 50 diából álló power point prezentációt, melyet feltölt a megadott szerverre. A prezentáció tartalmazza az első fordulóban benyújtott koncepció kidolgozását, melyben a csapatok bemutatják a terv részleteit, bizonyítják megvalósíthatóságát, egyediségét, szakmaiságát.
- döntő
2011. március 29-én a továbbjutott csapatok szóbeli döntőn vesznek részt a zsűri előtt, melyen bemutatják prezentációjukat és válaszolnak a zsűri által megfogalmazott szakmai kérdésekre.
Általános szabályok:
- A versenyzők kizárólag saját eredeti, magyar nyelvű szerzői alkotásukkal versenyezhetnek. E feltétel megsértése esetén a pályázat érvénytelenné válik, és a versenyző díjat nem kaphat, vagy ha ez a díjátadást követően válik ismertté, akkor a versenyző köteles a díjat visszaszolgáltatni. A versenyző a nevezési adatlap aláírásával a versenymunkájáról kijelenti, hogy az saját szerzői műve, továbbá felelősséget vállal azért, hogy az általa benyújtott versenymunka nem sérti más szerzői jogát.
- A nyertes versenyművekre a kiíró kizárólagos, területi korlátozás nélküli, a mű teljes védelmi idejére szóló, harmadik személyeknek is átengedhető, bármely felhasználási módra kiterjedő felhasználási jogot szerez.
- A nyertesek vállalják, hogy a díj elnyerését követően 12 hónapig a média rendelkezésére állnak pályázatuk ismertetésével.
- A verseny kiírói felhatalmazzák a zsűrit, hogy a maguk által megállapított szempontrendszer alapján bírálják el a versenymunkákat és ítéljék oda a meghirdetett díjakat.
- A zsűri kizárhatja azt a pályázatot, amely nem felel meg a versenykiírásban szereplő feltételeknek, és nem teszi lehetővé a pályázat érdemi bírálatát.
- A versenyzők szabadon használhatják a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola könyvtárának állományát.
Verseny védnökei
Dr. Vass László, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola rektora,
Dr. Lázár János, Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város polgármestere
Hódmezővásárhely várostörténet
A város neve és címere
A városnév /amit még a 20. század elején is gyakran írtak ha nem is három de két szóba, Hódmező-Vásárhely-ként/ elemei közül a sík vidékre utaló középső szorul a legkevesebb magyarázatra, hiszen határunk legmagasabb pontja is mindössze 85 méter. A "Vásárhely" is beszélő név, mivel az erre való alkalmasságának köszönhetően régtől cserehelye, fóruma lett a környék lakosságának. Ami az első elem, a "Hód" etimológiáját illeti, a legújabb kutatások több, korábbi föltevéssel ellentétben, Szeremlei Sámuel azon föltevését valószínűsítik, amely szerint Hód falu és Hód mezeje Árpádkori birtokosáról kapta nevét, s nem a tóról, vagy a rágcsálóról, még kevésbé az égitestről.
Élénk színekben pompázó, látványos címerünk több száz éve jelképe a városnak. Szeremlei kutatásaiból tudjuk, hogy a címer elemei közül a fogyó hold és a hatágú csillagként ábrázolt nap először a város 1617-es pecsétjén jelennek meg. 1663-ban már a páncélos kar is pecsétre kerül, igaz, nem nyílvesszőket, hanem három liliomot tartva. Az 1702-es pecséten már valamennyi elem jelen van, mai elrendezésben. A jelkép 1713-ban az Ótemplom tornyára is fölkerült. A második világháború után a feudális eredetű címekkel, rangokkal, jelképekkel együtt egy időre a városcímert is kiiktatták, s csak 1989-ben helyezték vissza jogaiba, egyidejűleg megsemmisítve a Sinka Mátyás grafikussal készíttetett, 1974-ben elfogadott "új" címert, amelybe a heraldikai szabályokkal ellentétben fogaskereket és vörös csillagot is applikáltak.
A címer egyes elemeinek szimbolikájával kapcsolatban Csók Mózes, a város jegyzője a 19. század közepén így kommentált: "A nap és hold, mint a természetben rendes tenyésztetők, a lakosok rendes foglalatosságát, a szántás--vetést, gabonatermesztést, jószágtenyésztést, a kézbeni nyilak pedig a lakosoknak haza s király mellett áldozatkészségüket jelentik."
Története és jelene
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város már az őskorban lakott hely volt. A város határában csaknem hatezer éves lelet-együtteseket tártak fel. A város és környéke korábban a Hód-tó, valamint az ahhoz kapcsolódó vízrendszer által volt övezve. A lakosság a halászatból, kereskedelemből és földművelésből élt. Korábban Hód és Vásárhely két különálló falu volt, majd a 15. században az említett két falu és Ábrány összeolvadásából jött létre ez a tipikus, alföldre jellemző nagyhatárú mezőváros. A török hódoltság idején a falu és környéke szinte teljesen elnéptelenedett, csak a török kiűzése után indult meg a lassú visszatelepülés. Az 1700-as években a Károlyiak birtoka volt a város és környéke. A dualizmus idején indult a város dinamikus fejlődésnek, a századfordulón bontakozott ki az-az építkezési hullám, amelynek eredményeképpen a 20. század elejére a város arculata gyökeresen megváltozott.
Hódmezővásárhely megőrizte mezővárosi jellegét, nagyhatárú települést kiterjedt tanyarendszer övezte. A második világháború után a városban is megtörténtek azok az építkezések, amelyek során létrejött a város lakótelepe, a kertváros városrész ekkor indult fejlődésnek. A város határában ipartelepet hoztak létre, noha a nehézipari termelés soha nem jellemezte a várost. Ekkor jöttek létre azok a nagyvállalatok, amelyek elsősorban a könnyűiparhoz és a mezőgazdasági gépgyártáshoz, valamint az élelmiszeriparhoz kapcsolódtak. A rendszerváltozás után, az önkormányzati rendszer létrejöttével Hódmezővásárhely erőteljes fejlődésnek indult, elsősorban az infrastruktúra terén. Az akkor megfogalmazott fejlesztési koncepciót sikerült csaknem teljesen megvalósítani. A '90-es évek közepére Hódmezővásárhely fejlődését hazai és nemzetközi szinten is díjakkal, kitüntetésekkel ismerték el. Európa Díj Becsületzászló fokozatot kapott a város, melyet az infrastrukturális fejlesztésével (szennyvíztisztító, csatornázás, szilárdhulladék-larakó telep, geotermál erőmű, kerékpárút-hálózat, világítás korszerűsítés, kórház rekonstrukció), az intézményhálózat racionalizálásával, a szociális hálózat bővítésével és az ezekért járó elismerésekkel valamint a polgári szerveződések magas számával érdemelt ki. Új szennyvíztisztító telep létesült, kialakulóban van egy, a város nagyobb létesítményeit, intézményeit összekapcsoló informatikai hálózat. Megvalósult a város kórházának rekonstrukciója, a kakasszéki gyógyintézet felújítása ez évben befejeződik. Hódmezővásárhely jövőbeni fejlődése körvonalazódni látszik, a városban fedett uszoda, valamint gyógyszálló építése kezdődik meg ez év őszétől.
Hódmezővásárhely idegenforgalmi szempontból nagy természeti kincse az a termálvízkészlete, amely a városi strandfürdőt táplálja és oly sok vendéget csábít nyaranként a városba. A városban nyugdíjas lakópark építése vált lehetővé, sikeres pályázat által. Nemcsak infrastrukturális fejlődés, hanem kulturális és művészeti fellendülés is kezdetét vette. Nagyon fontos a város polgárainak megadni a kellemes és kulturált szórakozás és kikapcsolódás lehetőségeit. Nagy jelentőséggel bír a Hódmezővásárhely - Algyő közötti utóútszakasz négysávossá tétele, valamint a várost elkerülő és a nehézgépjármű-forgalomtól ezáltal tehermentesítő autóút megépítése. Ezek által a város is bekapcsolódhat a Közép-Európán keresztül húzódó autópálya-rendszerbe.
A város további eredményes és kitartó munkával és erőfeszítéssel elérheti, hogy a Dél-alföldi régió egyik legkiemelkedőbb és legdinamikusabban fejlődő településévé válhat, amelyre méltó módón büszkék lehetnek a város polgárai.
A nevezési lap letölthető:
2010. október 6.
Nevezési lap beküldési határidő:
2010. november 10.
A tervvázlat beküldési határidő:
2010. november 30.
Az első forduló eredményének kihirdetése:
2010. december 17.
Szakmai konzultáció napja Hódmezővásárhelyen:
2011. január 18.
A kidolgozott pályázatok beadási határideje:
2011. március 18.
Szóbeli döntő:
2011. március 29.
Dr. Papp-Váry Árpád,
a BKF Marketing Intézet, és a program szakmai vezetője
Dr. Tóth Ágnes,
a BKF marketing- és kommunikációs igazgatója, a szervezőbizottság elnöke
Dr. José Luis Martínez,
a BKF Turizmus és Vendéglátás Intézet vezetője
Schleiffer Ervin,
gazdasági szakértő
Tóthné Kecskeméti Katalin,
oktatási szakértő, a Varga Tamás Általános Iskola igazgatója
1. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére. Hódmezővásárhely által felajánlott ösztöndíj a csapat minden tagja számára, ha a BKF hódmezővásárhelyi képzésére jelentkeznek és nyernek felvételt.
2. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére, valamint egy-egy könyvcsomag a BKF-től és Hódmezővásárhely várostól
3. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére.
E-mail:
ug@bkf.hu
Telefon:
06-1-2732419
1. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére. Hódmezővásárhely által felajánlott ösztöndíj a csapat minden tagja számára, ha a BKF hódmezővásárhelyi képzésére jelentkeznek és nyernek felvételt.
2. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére, valamint egy-egy könyvcsomag a BKF-től és Hódmezővásárhely várostól
3. díj:
Egy hétvége (péntektől vasárnapig) Hódmezővásárhelyen, 4*-os szállodában különleges kulturális és turisztikai programokkal a csapat minden tagja részére.
|