Interjút készítettem a Keretbe Zárt Világ szerkesztőjével, Szilágyi Szilviával (Azzedar) aki munkájával segíteni próbálj a kezdő művészeket. Hogy mi is az a KZV és hogy miként segít ez az alkotóknak azt a következő beszélgetésből fog kiderülni.
1. Mi is pontosan az a "Keretbe Zárt Világ"?
Egy képregény-gyűjtemény, amibe többnyire japán stílusú munkák kerülnek, kifejezetten magyar rajzolók által. :P
2. Mikor és hogyan jött az ötlet hogy megalapítsd a KVZ-t?
(gah xd) Azt hiszem 2008 augusztusában jött az ötlet, és csupán úgy, hogy a Dharma is meg tudta csinálni, akkor én miért ne.
* A Dharma szintén egy képregény gyűjtemény Magyarországon.
3. Hogyan fogadták az emberek az első majd a második kötet megjelenését?
Az elsőt kevesen ismerték és csak azok fogadták örömmel, akik a rajzosokkal kapcsolatban álltak, a többieknek külön be kellett mutatni s sokaknak tetszett. A második jobb minőségű lett s kiegészítettük, kijavítottuk a hibákat s magáról a borítóról is sok dicséret érkezett. Egyszóval többnyire pozitívan.
4. Szerinted változott az emberek hozzáállása a magyar rajzolókhoz a KZV által?
Valamennyire biztos. :P
5. Pozitív vagy negatív irányba változtak a vélemények inkább?
Pozitív!
6. Milyen problémák merültek fel a kiadás során?
Amikor első kötettel készültünk, a szoros határidő okozott gondot
és hogy időben találjunk nyomdát ezért össze lett hányva az egész. De szerencsénk volt és utolsó pillanatban megtaláltam az emberem. A másodiknál meg olyan bajok voltak, hogy nem mindig értettünk egyet a rajzolókkal (betűméretben, szöveg értelmezésében, segítségelutasítások is voltak)
7.A KZV hirdet pályázatokat írók és rajzolók számára. Kifejtenéd ezt egy kicsit?
Szóval évente egyszer sikerül összegyűjteni annyi anyagi hátteret, hogy egy kiadást produkáljunk. És ezt szeretném azoknak szentelni, akiknek az a vágyuk, hogy művészek legyenek, akik ebben a műfajban, kategóriában szeretnének sikert. És mivel sokszor profikat keresnek s idehaza soha semmi nem elég jó, gondoltam, itt egy esély. Persze egy bizonyos színvonalat el kell érni, ha azt akarjuk, hogy elkeljen az áru.
8. Mit tudnál tanácsolni azoknak, akik később pályázni szeretnének?
A történetre próbáljanak összpontosítani elsősorban, hogy valahogy megfogja az embert, illetve érdemes az alapoknál elkezdeni a rajzot, ha valaki kezdő: kockázás heti 6 órában vagy ilyesmi. Már ha tényleg komolyan gondolja. :) Valamint nyugodtan ki lehet kérdezni mások véleményét, hogy tudja, mi kell az embereknek, de legyen határozott is, hogy ne zökkentsék ki, mivel mindenkinek nem lehet megfelelni.
9. Általában mi az, ami alapján szelektáltok?
Grafika és történet. :D
10. Az oldalon szervezetek egy olyan részleget, ami próbálja segíteni az író-rajzó párosok kialakulását. Mesélnél erről?
Ezt azért hoztuk létre, mert sokszor ütköztünk olyan problémába, hogy a rajzolónak nem volt ötlete milyen sztorira építse az alkotását. És volt szerencsém ennek ellentettjéhez is, hogy valaki jókat írt, de nem tud olyan jól rajzolni. És itt a kettő kiegészíti egymást, a művészek meg tudják találni az elképzelésükhöz közel álló munkatársat.
11. Természetesen tervezitek további kötetek kiadását is. Mi az a végső cél, amit el szeretnél érni?
A végső cél az, hogy bőségben legyünk, ami annyit jelent, hogy akkora a siker, hogy a pénz már nem akadály. Ez elég pozitív mutató lenne arra, hogy az emberek igénylik ezt a terméket, amit az a csoport képvisel, akik alkottak bele.
Remélem valamennyi kedves olvasónak annyira felkeltette az érdeklődését ez a rövid interjú, hogy tollat ragadjanak és alkotni kezdjenek. Sok szerencsét a művészeknek és a KZV szerkesztőségének is!
További információkért látogassa meg a hivatalos honlapot: