Távol-keleti Harcművészetek
E cikkben az aikidoról szeretnék írni, benne bővebben Ráhai József két danos senseiről
/ mester / és e harcművészeti ágához való viszonyáról.
Első kérdésem az, hogy milyen eredetű az aikido? Honnan indult el és mikor ért el Magyarországra? Ki volt az alapító?
- Az aikido alapítója Ueshiba Morihei volt és az aikido Japánból indult ki. Az 1970-es évek közepén ért el Magyarországra. Először csak Szombathelyen és Budapesten alakultak dojok. Itt az Alföldön, illetve Csongrád megyébe egy Szombathelyen tanuló aikidós kezdte megismertetni, és tanítani az érdeklődök kicsi, de lelkes csapatának.
- Elnézést de a dojo pontosan mit jelent?
- Japán eredeti jelentése a â01Emegvilágosodás helyeâ01D, de azt a helyet nevezzük ma dojonak, ahol az edzések folynak. Számos dojo működik Magyarországon. Csongrád megyében a legjelentősebbek a Makói, Hódmezővásárhelyi, Szegedi és a Szentesi dojok.
- Ön ugyebár a Hódmezővásárhelyi dojo vezetője?
- Igen én vagyok a klub vezetője. A dojo hivatalos neve Hódmezővásárhelyi Budo SE. A klub 2003-ban alakult meg és az óta működik kb. 20 â013 25 állandó fővel.
A székhelye jelenleg a Tarjáni Általános Iskola.
- Hetente hány edzést tartanak?
- Kettőt. Kedden és péntekenként, de szerintem ez is kevés, hiszen ezeknek a nem verseny sportágának a lényege, hogy folyamatos legyen a tudás szinten tartása és a gyakorlás.
- Hogyan folynak az edzések?
- Az edzések kezdete sorakozóval és közös meditációval kezdődik, ami a szellemet hangolja rá az edzésre, melynek része az alapító felé való közös üdvözlés. Ezek után a test alapos bemelegítés általános jellegű, illetve az aikidora jellemző aiki-taiso bemelegítés. Ezek a fajta gyakorlatok az izületeket melegítik be és lazítják fel. Különböző esések és gurulások követik a bemelegítést. Ezekre azért van szükség, hogy a testet védjék a sérülésektől, illetve dobásokból való kigurulást tanítsák. Utána technikai rész következik, melyet párokban fokozat szerint gyakorolnak.
- Ha jól tudom az aikidoban is, vannak különböző fokozatok és hozzájuk tartotó színes övek. El tudná mondani pontosan, hogyan követik egymást a színek fokozatok szerint.
- Nos azt legelőször is le kell szögeznünk, hogy van felnőtt és gyermek vizsgarend.(A tanuló fokozatokat kyu.-nak a mester fokozatokat pedig dannak nevezik az aikidoban). A 10, 9, 8, 7 és a 6 kyu fokozatokhoz mind fehér övek tartoznak. Ezek a gyerek fokozatok. A gyermekek számára is nagyon fontos az elismerés, illetve a tudásuk elismerése és ezért van ennyi gyermek fokozat. Hiszen az aikido alapelvéhez nem lehet versenyeket hozzárendelni, így nem is versenysport. A felnőtt fokozatok 6. vizsgánál kezdődnek és 1. kyu-ig tartanak. Sorban a 6. kyu szintén fehér színű öv, az 5. citromsárga, majd narancssárga, zöld, kék és végül az első kyu barna színű. Ezek után következnek a dan vizsgák, amelyek mind fekete övek és már növekvő sorrendben következnek.
A legnagyobb dan fokozat 10 dan. Az aikidoban megkülönböztetünk tanulókat és
mestereket. A tanulókat / a tanuló fokozatokban / aikidókák szokás nevezni.
- Tudomásom szerint Ön több dan fokozattal rendelkezek. Érdekelne, hogy mióta foglalkozik az aikidoval és minek a hatására kezdett érdeklődni iránta?
- 1983-ban egy véletlen során megismertem a doshinkan-karatét. / Ez a karate sportágak között egy egészen másfajta és más alapokra épülő, de nem más szellemet kívánó harcművészeti ág- a riporter- / Ezt 5 évig gyakoroltam, majd egy újságcikk hatására kezdtem az aikidoval foglalkozni. Ennek kb. 22 éve. Először Székkutason jártam edzésekre, majd ellátogattam más dojok edzéseire is. Az első kyu vizsgám 1987-ben volt, majd ezt követően 2002-re megszereztem az első dant és 2007-re a 2. dant.
- A többi keleti harcművészet miben különbözik az aikidotól? Előbbi kérdéseim között már szóba került a tradicionális harcművészetekhez való viszonya az aikidónak, ha lehet, ezt kifejtené kissé bővebben?
- Az aikidoban nincsenek versenyek, míg más ágakban (karate, judo, kendo) rendeznek versenyeket. Az aikido tradicionális harcművészet, amely a körkörös mozgáson, elvezetéseken, az ellenfél energiájának kihasználásán alapul. Az aikido annak ellenére, hogy harcművészet nem a feltétlen harcra és pusztításra tanít, hanem a harc elkerülésére és az élet tiszteletére. Az aikido technikái inkább leszorítások és dobások, melyek esélyt adnak a támadónak a harc feladására. Ezzel szemben a karate inkább ütések, rúgások, és törés technikákat tanítanak. Mivel ez versenysport inkább a másik legyőzése a cél.
- Milyen eszközökkel gyakorolnak a felkészülés, illetve a különböző övfokozat elérésekhez és a napi edzéseken? Miben különbözik e kettőnek a használata?
- Használunk tantot (fakés), bokent (fakard), illetve jot (bot). Ezek gyakorló eszközök. Az alacsonyabb fokozatoknál még csak puszta kezes technikák vannak, míg a haladóbbaknál már előkerülnek az eszközök. A 4 kyunál már jot használnak. Kata (formagyakorlat) bemutatására. A tanto használata során különböző támadásokra más-más technikákat kell bemutatni, illetve gyakorolni. Itt a támadónál van a fegyver. Jo és boken használatnál páros gyakorlatot mutatnak, be a vizsgázok. A mestervizsgánál már ezeket az eszközök használatát a â01Etudatosságâ01D hatja át, hiszen itt már életszerű helyzeteket is meg be kell mutatni ahhoz, hogy a vizsgát a Sensei eredményesnek találja.
- Esetleg vannak olyan lehetőségek, hogy ne csak a saját Dojoban gyakoroljanak, hanem edzőtáborokban is mélyítsék tudásukat?
- Minden évben több edzőtábor van, melyek közül válogathatnak az aikidókák. Itt a megyében nyáron van a két legjelentősebb tábor, melynek helyszíne egy 3.danos mester tanyája. Ezek közül az első a gyermek edzőtábor, ahol csak gyermekek vesznek részt és a játékos feladatok mellett tanulnak és fejlesztik tudásukat. A második a felnőtt edzőtábor, ahol a magasabb fokozatú a képzés, de itt is mint a gyermektáborban is nagyon jó a hangulat. Ezek általában 3 napos táborok és félnomád körülmények között zajlanak.
- És végül de nem utolsó sorban egy személyes jellegű kérdés, miben tudná megfogalmazni egy mondatban azt, hogy mit jelent Önnek az aikido?
- Az aikidoról nehéz beszélni mert ez egyfajta életszemléletet kíván, de az biztos hogy nekem az AIKIDO az életem nagyon szerves részét képezi, ha nagyon pontosan akarnék fogalmazni, hogy ez az életformám.
Ráhai József 11.a
|