Interjú D. Gyöggyel, a Dark Orbit egyik chat- és játékellenőrével
Interjúalanyom a Dark Orbit nevű, online interaktív stratégiai és akció játékának egyik vezetője. A feladata, ellenőrizni a közös kommunikációs felületet, illetve a játékos felületet, és kiszűrni az esetleges csalásokat, és oda nem illő dolgokat. A Dark Orbiton, vagy ahogy a játékosok nevezik D.O.-n, több millió regisztrált ember játszik közösen, a világ minden országából. A játékról, és a munka természetéről kérdeztem D. Györgyöt.
N. Cecília: -Tulajdonképpen ezt a játékot éjjel nappal játsszák, van, amikor több százezren egyszerre. Hogy lehet ennyi embert felügyelet alatt tartani?
D. György: -Nehezen. A lényeg a rutinon van, és persze a pontos munka beosztáson. Természetesen nem tudom egyszerre figyelni a beszélgető panelt és a játékos felületeket, az adatokat, ezért mindig fel van osztva egy-egy moderátorra a különböző térképek, vagy szobák figyelése. Sajnos még így sem sikerül mindent kiszűrni, és egyre több a munka.
N. Cecília: -Ebben a játékban is fejlődni kell, illetve pontokat gyűjteni, amik számlálóját nem egyszerű becsapni. Akkor, hogy sikerül ez nekik mégis?
D. György: -Minden csak informatikai tudás, jó számítógép, és hack-program kérdése. Ezért is nehéz őket kiszúrni. Aki már megteheti azt, hogy becsap egy olyan biztonsági rendszert, amire emberi keresetek vannak bízva, az már kellően el tudja magát rejteni. Mégis, több munka van a párbeszéd panelek körül, mint a csalásoknál.
N. C.: -Mire gondol?
D. Gy: -A trágárkodókra, azokra, akik szórakozásból írnak tilos dolgokat, és a többi. Ugyan a rendszer önműködően kizár sok mindent, például azt, ha egymás után többször ugyanazt írja a játékos úgy, hogy egyéb hozzászólás nem érkezett az adott szobába, meg jó néhány trágár kifejezést, és most már az elváltoztatott formáikat is. Hiszen, a többi, ugyan úgy magyarul beszélő ember egy csillaggal a szó közepén is tökéletesen érti, hogy mit is akar jelenteni. Ezeket is próbáljuk kiszűrni.
N. C.: -Értem. Akkor ez biztosan elég sok energiát is elvesz.
D. Gy.: -Igen, de hát melyik munka nem? Igaz, itt csak a számítógép előtt kell ülni, és olvasni, vagy épp körül nézni, de igazából ugyan úgy lefáraszt, mint bármi más.
N. C.: -Hogyan képes ezt a munkatempót, gondolok itt az éjszakai moderálásra, összeegyeztetni a családjával? Biztosan nem olyan, mint azoknak, akik négyre haza érnek.
D. Gy.: -Igen, tényleg más. Az igazság az, hogy ahogy minden kollégám, próbálok másik műszakot vállani, és átadni a kora reggeli, és a késő esti, vagy éjszakai műszakot olyannak, aki tudja is vállalni. Ilyen szempontból nagyon jó helyzetben vagyunk, mert valamilyen szinten szabad beleszólásunk van egy-egy műszakba. Például volt olyan időszak is, amikor egyszerűen senki nem volt játékban. Persze ez a kezdeti időszak volt, és akkor nem is kellett ilyenekről gondoskodni, mint hogy ki legyen gép előtt éjféltől, reggel hétig.
N. C.: -Akkor hét órás munkaidővel váltják egymást?
D. Gy.: -Nem mindig. Van, amikor rövidebb, van amikor hosszabb, de ez a hét óra az átlag.
N. C.: -Mivel ez egy nemzetközileg ismert játék, így nagyon sok szerveren megy egyszerre. Hány szerveren vannak magyar játékosok?
D. Gy.: -Nagyobb tömegben kettő szerveren, de elszórtan mindenhol. Ezeket a játékosokat persze az adott ország szerverein lévő moderátorok irányítják. Míg itt, a mi magyar szervereinken is vannak külföldiek elég szép számmal. Hogy miért játszanak itt, és nem a sajátjukon azt nem tudom, de igazából ezek a játékosok a legcsendesebbek, és egyáltalán nem szokott velük gond lenni.
N.C.: -Értem. Nos, köszönöm szépen, hogy szakított rám időt.