Az interjúmat az egyik családtagommal készítettem, az unokatestvéremmel Judittal. Egy általam érdekesnek talált témában, ami ugyan nem túl ismert és népszerű. Az origamiról kérdeztem tőle.
Mi is pontosan ez az origami? Azok kedvéért, akik esetleg nem tudják.♠
Az ori = papír, a gami = hajtogatás, tehát papírhajtogatást jelent a szó. Ez egy japán eredetű szó.
Hogyan fedezted fel ezt a hobbités mi kezdett el benne érdekelni?
Általános iskolai délutáni foglalkozásként lehetett választani.
Az vonzott benne a legjobban, hogy nincs olyan tárgy amit ne lehetne papírból megformálni. A díszítő értékét pedig egyszerűen fantasztikusnak találom. Amint megismertem az origami művészetét, egyből beleszerettem.
Milyen dolgokat hajtogattál már eddig?
Lényegében mindent meghajtottam ami megtetszett. Térbeli formákat, mesebeli figurákat, virágokat töménytelen mennyiségben és képeket is.
Melyik a személyes kedvenc formád?
A kusudamák, ami egy térbeli sok-sok elemből álló gömb.
Ennek az elkészítése mennyire bonyolult? Például egy kezdő képes lenne-e megcsinálni?
Nagyon sokféle változata van. Vannak amiket kezdők is elkészíthetnek de vannak amikkel csak a profik birkóznak meg, akik már több éve gyakorolják.
Ez egyéni vagy csoportos „sportág”?
Egyéniben és csoportban is lehet csinálni. Személy szerint mindkét formában kipróbáltam magam.
Ez csak hobbi volt vagy versenyekre is jártatok?
Hobbi volt, de versenyekre is jártunk. Pályázatokat készítettünk. Meghívásokat kaptunk versenyekre csoportosan és egyénileg is. Csoportosan voltunk országos elsők és egyénileg is voltam korosztályomban országos első.
Hol kerültek ezek a versenyek megrendezésre?
Tiszaföldváron voltam egyénileg első. Ott volt a kiállítás megrendezve. Szekszárdra jártunk csoportosan, több éven keresztül. Minden évben hirdettek pályázatot.
Hogyan készültetek egy-egy ilyen versenyre?
Gyűjtöttünk ötleteket, hogy miket készítsünk, mit ábrázoljunk. Ezután összevetettük ki-mit gondol és megkerestük a dolgok leírását. Majd kipróbáltuk, hogy megbírjuk-e csinálni és megnéztük, hogy „élőben” hogyan is néz ki. És végül a papírválasztás és a végleges ábrázolás.
Hogyan nézett ki egy-egy ilyen verseny?
Kiírták magát a pályázatot és annak függvényében készítettük el a munkánkat, mint például: „tavasz a természetben” vagy „manók, boszorkányok és más mesebeli lények”.
De olyan is előfordult, hogy nem határoztak meg témát, csak azt, hogy hulladék papírból újrafelhasznált lehet. És az elkészült munkát elvittük bemutatni.
A versenyek győztesei milyen jutalomban részesültek?
Általában tárgyi nyeremények voltak mint például papírokat vagy kellékeket, de legfőképpen a tapasztalatok szerzése volt az elsőszámú jutalom.
Van valamilyen dédelgetett álmod ezzel kapcsolatban, például valami újat kitalálni vagy valami nagyon bonyolult dolgot meghajtani?
Minden vágyam újra eljutni egy országos találkozóra, mert csak egyszer voltam ugyan, de nagyon nagy élmény volt. Illetve szeretnék profivá fejlődni, pályázatot nyerni vagy egy saját kis csoportot tanítgatni.
Személy szerint mindig is büszke voltam Juditra amiért olyan gyönyörű dolgokat csinál sima egyszerű papírból. Próbálkoztam én is az origamival de nem jártam sok sikerrel, de azt javaslom ha valakinek megtetszett ez alapján a kis bemutatás alapján, akkor próbálja ki bátran.
Juditnak pedig kívánom, hogy teljesüljenek az álmai.