Megnyitották a Lucien Hervé Kamera Klub bemutatkozó kiállítását
Értékes képek tárlata
,,Van értékes hagyományunk, van mire büszkének lennünk, van mire építenünk” – e szavakkal nyitotta meg a Lucien Hervé Kamera Klub első bemutatkozó kiállítását Dömötör Mihály fotóművész, a klub alapító atyja. A megnyitóra október 3-án pénteken 17 órakor került sor a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
Az ünnepség előtt a szervezők minden érdeklődőt szeretettel vártak a művelődési központ elé egy közös szelfizésre. Török János, a klub titkára és egyben alapító tagja elmondta, az esemény célja volt az is, hogy a vásárhelyiek megdöntsék az egriek szelfirekordját, ugyanis Eger városa tartja az országos csúcsot 130 fővel. Bár ez a terv végül nem sikerült, a kiállítás így is telt házas volt: szép számú fiatal és idős érdeklődőt vonzott, helyieket és vidékieket, fotósokat és műkedvelőket egyaránt.
Magas szinten
A 40 fős klub célja a város magas szintű továbbképzése a fotográfia terén, valamint fotós kultúrájának országos, nemzetközi meg- és elismertetése. Mint megtudtuk, tehetségükön és gazdag fotós hagyományukon kívül nem lenne semmijük, ha munkájukat nem támogatná a helyi média, valamint Almási István polgármester, aki örömmel fogadta a kamera klub létrejöttét. ,,Olyan nagy kincs van már a kezünkben, hogy érdemes lenne létrehozni egy fotómúzeumot” – emelte ki köszöntőjében Kószó Péter alpolgármester.
Képbe zárt értékek
A klub alapító tagjai: Baranovszky Jenő, Donka Gábor, Dömötör Mihály, Bónis Béla, Gaál Györgyi, Kis Péter, Megyesi Anett, Moldován Attila, Molnár Bence, Oláh Ádám, Pásztor András, Radics Márk, Szilágyi Gergely, Terendi Viktória, Török Erika, Török János, Varga András, Varga Zoltán és Vári Dénes. A kiállításon 19 alkotó 90 képét tekinthetik meg az érdeklődők. Dömötör Mihály úgy fogalmazott, nem érdekes, hanem értékes képeket láthatunk. Hiszen az érdekesség egy idő után elmúlik, de az érték megmarad örökre. Baranovszky Jenő fotóművész hozzátette: legfőképpen a modelleknek értékesek ezek a fotók. A kiállított alkotások közül kiemelte Gaál Györgyi, a Németh László Gimnázium, Általános Iskola tanárnőjének képeit is. Mint fogalmazott, a tanárnő szeretetteljes egyénisége hűen tükröződik például Családom című montázsán.
Másfél évszázados hagyományok
Hódmezővásárhely fotográfiája 150 évre tekint vissza, és 10-15 éve éli reneszánszát. Lucien Hervé ebben a városban született Elkán László néven 1910. augusztus 7-én, asszimilálódott zsidó családba. Apja, Elkán László bőrnagykereskedő korai halála után édesanyja egyedül nevelte fel őt és két másik testvérét. 1947-ben vált hivatásos fényképésszé. ,,A fotó arra hivatott, hogy felrázza a képzelőerőt… Nem elég, ha csupán emlékeztetőül szolgál” – vallotta szakmájáról Lucien Hervé. 2007. június 26-án hunyt el Párizsban, 96 évesen. Halála után három évvel, 2010-ben a város díszpolgárává avatták. Ez alkalomból felesége, Judith Hervé, és fia, Rodolphe Hervé – aki édesapja nyomdokaiba lépett –, 15-15 képet adományozott a városnak, melyeket a Nemzeti Táncszínház Kerengő Galériájában mutattak be.
Aki lemaradt a megnyitóról, és érdeklődik a fotózás művészete iránt, érdemes ellátogatnia a kiállításra, melyet még október 31-ig, hétfőtől szombatig 8-tól 20 óráig láthatnak az érdeklődők. A szervezők azt is elárulták, a második kiállításra tavasszal kerül majd sor.
Vojnics Fanni
|