Jó napot kívánok! Tódor Sándor vagyok. A következőkben egy interjút olvashatnak, amelyben a környezetvédelemről, a környezetünk megóvásáról és a megoldásokról lesz szó. Megtudhatjuk, hogy hogyan szól hozzá ehhez a témához egy hétköznapi ember, hogy mit gondol erről a problémáról, szerinte mi lenne a helyes megoldás, és hogy milyen következményekkel járhat, ha időben nem cselekszünk. A személy, akivel beszélgetni fogok, Török László.
Tódor Sándor: Jó napot kedves Török László! Szólíthatom egyszerűen Lacinak?
Török László: Jó napot Sándor, igen szólíthat Lacinak, de akkor engedje meg, hogy Sanyinak szólítsam.
Tódor Sándor: Rendben van, megegyeztünk.
Török László: Ennek nagyon örülök.
Tódor Sándor: A téma, amiről szó lesz, a környezetszennyezés, és a környezetünk megóvása lesz. Szeretném megtudni, hogy Ön, egy hétköznapi ember mit gondol erről a globális problémáról, amely mindenkit egyformán érint.
Török László: Értem.
Tódor Sándor: Mondja kedves Laci, hallott már az alternatív energiahordozókról?
Török László: Igen, hallottam már róla, a szélenergia, a vízenergia és a napenergia.
Tódor Sándor: Mondja, mit gondol ezek bevezetéséről? Mármint, ezek alkalmazásáról?
Török László: Nos, ez, mint még sok minden a világon pénzkérdése, az Unió felszólítást intézett miszerint növelni kellene a százalékos arányt az alternatív energiahordozók javára az összenergiahordozók százalékában. Azaz az alternatív energiahordozók részesedését kellene növelni, de erre nincs elég pénz.
Tódor Sándor: Mondja, mit gondol az atomenergiáról? Mennyire számít ez környezetbarátnak?
Török László: Az atomenergia nem környezetszennyező, hiszen a hűtővizet, ami nélkülözhetetlen is, azt vissza lehet engedni a folyókba, hiszen nem szennyezik a reaktorok a vizet. E szempontból ez környezetbarát, az egyetlen dolog, ami miatt mégsem, az az elhasznált urán. Az még hosszú ideig radioaktív és ennek tárolása nehéz.
Tódor Sándor: Igen, ez világos. Mit gondol a foszilis energiahordozók használatáról? Mennyire környezetbarát ez?
Török László: A foszilis energiahordozók felhasználása egy cseppet sem környezetbarát, hiszen szén-dioxid kerül a légkörbe, amely hatására megnő az üvegházhatás, amely hatására a klíma egyre melegebbé válik, és olvadnak a gleccserek. A jégsapkák.
Török László: Ezek mind globális problémák, hiszenez befolyásolja az egész Föld klímáját, és mindannyian ezen a Földön élünk.
Tódor Sándor: Milyen következményekkel járhat, ha esetleg az emberek nem cselekednének időben?
Török László: A Föld klímája teljesen megváltozhat, és ezt már most érezhetjük. Az sem kizárt, hogy esetleg egy jégkorszak is kialakulna a jégsapkák olvadása miatt. Sokan azt gondolnák, hogy ez a kettő talán nem függ össze Globális felmelegedés és jégkorszak. De lehet közük egymáshoz, hiszen az Északi-féltekét a meleg Golf-áramlat fűti. Európa nagy része attól az áramlattól függ. Erről van is egy film, a „Holnap után” ott az történik, hogy egy jégtábla lehasad az északi jégsapkából, amely megszünteti a meleg áramlatot. Utána magától érthető, hogy mi történik. Ennek szerintem van valóság alapja.
Tódor Sándor: Igen, de remélem, hogy idáig nem fajul a dolog. Ön szerint hol kellene mindezt elkezdeni?
Török László: Mindmár mondottam, lassan át kellene állni az alternatív energiahordozókra, hiszen a Természet nyújt nekünk végtelen tiszta energiát, csak tudnunk kell bánni vele. A szén tüzelésű erőművek helyett napkollektorokat és szélerőműveket kellene létesíteni, mint Dániában is. Nagyon fontos még az emberek hozzáállása is. Fontos, hogy környezetünket tisztán tartsuk. Ilyen például, hogy a szemetet a szemetesbe tegyük, és ne mellé, szelektíven gyűjteni a hulladékot.
Tódor Sándor: Igen, ez nagyon fontos. Az egyik barátom, Jakus Ádám készített egy fényképet, amely felháborító volt, hiszen a szemetet szétszórták. A horgászegyesületek minden évben rendeznek szemétgyűjtést, ahol sok köbméter szemét gyűlik össze. Erről Jakus Ádám videót is készített.
Török László: Szerintem, ha mindenki elkezdené ezzel a lépéssel, jó irányba haladnánk, hogy még időben komolyat lépjünk. Így hosszú időre megőriznénk a tiszta környezetet, ahol a szén-dioxid kibocsátást a legminimálisabbra csökkenthetnénk.
Tódor Sándor: Igen, az nagyon jó lenne, hiszen mára a légszennyezés is jóval nagyobbra nőtt. De már megkezdték a hybrid autók gyártását is, amely valamivel csökkenti ezt a gondot is.
Török László: Igen, ez igaz, de egy hybrid autó még mindig nagyon drága. Azt kellene elérni, hogy a hybrid autó mindenhová eljusson a világon. Az a gond, hogy nagyon drága, és sokan nem tudják ezt megfizetni, pedig az lenne a cél, hogy egyre többen vegyenek hybrid autót, úgy érződne a hatása is.
Tódor Sándor: Nos igen. Igaza van, és örülök, hogy beszéltünk, kellemes volt a társasága.
Török László: Én köszönöm a beszélgetést, a környezetvédelem egy nagyon fontos téma, örülök, hogy beszélhettem róla.